Prędkość satelity na orbicie kołowej zależy od promienia tej orbity




Proporcjonalność sześcianu promienia orbity planety r 3 oraz kwadratu okresu ruchu planety T 2 odkrył w pierwszej połowie XVII wieku Kepler.Prędkość orbitalną na orbicie kołowej można też wyznaczyć znając okres obiegu i promień orbity =, gdzie: T - okres orbitalny.. Orbita ta charakteryzuje się tym, że umieszczony na niej obiekt porusza się synchronicznie do obrotu kuli ziemskiej niezależnie od swojej masy.Satelita krąży wokół Ziemi po orbicie kołowej.. Wartość prędkości liniowej ruchu satelity wokół Ziemi jest ; odwrotnie proporcjonalna do pierwiastka z promienia orbity.. Najpierw umieszcza się satelitę poza zasięgiem atmosfery na tzw. kołowej orbicie parkującej, której promień R p jest niewiele większy od promienia Ziemi (R z = 6370 km).. Prędkość ciała na orbicie geostacjonarnej wynosi około 3,08 km/s, a czas .Ta prawidłowość energetyczna występująca na orbicie w polu grawitacyjnym ma miejsce również dla elektronu krążącego po orbicie w atomie wodoru, według modelu Bohra.. Czytanki.. Przebiega na wysokości 35 786 km nad równikiem (42 160 km od środka Ziemi).. W niektórych przypadkach wygodnie jest operować pojęciem prędkości kątowej satelity:Prędkość satelity.. W niektórych przypadkach wygodnie jest operować pojęciem prędkości kątowej satelity: ω=v/R ,13.. Wartość prędkości liniowej satelity znajdującego się dalej od Ziemi jest dwa razy mniejsza niż satelity znajdującego się bliżej Ziemi.Jeśli nadana satelicie prędkość pozioma będzie mniejsza od pierwszej prędkości kosmicznej, to satelita zacznie poruszać się po elipsie, której apogeum znajdzie się na wysokości orbity, a perygeum w odległości mniejszej niż promień Ziemi..

odwrotnie proporcjonalna do promienia orbity.

Tzn., jeśli na przykład promień orbity wzrośnie cztery razy, to wartość tej prędkości zmaleje dwa razy.. Prędkość jaką należy nadać ciału na Ziemi, aby mogło uciec z pola grawitacyjnego Ziemi, nazywamy drugą prędkością kosmiczną lub prędkością ucieczki .Na orbicie siła odśrodkowa i przyciągania muszą się równoważyć (jeżeli satelita pozostaje na tej samej orbicie.. - Pole grawitacyjne: Satelita X krąży wokół Ziemi po orbicie kołowej o 4 razy większym promieniu od promienia orbity Y.. Jest rzeczą oczywistą, że w tym wypadku satelita zderzy się z powierzchnią Ziemi.Satelita geostacjonarny jest sztucznym satelitą Ziemi umieszczonym na tzw. orbicie geostacjonarnej w płaszczyźnie równikowej w odległości 35 830 km od równika.. jest siłą dośrodkową, konieczną do utrzymania satelity na orbicie.. Siła grawitacji.. Na poruszającego się po geostacjonarnej orbicie satelitę działa siła grawitacji, która jest równoważona przez odśrodkową siłę bezwładności.Orbita geostacjonarna - orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi.Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową, zawartą w płaszczyźnie równika.Przebiega na wysokości 35 786 km nad równikiem (42 160 km od środka Ziemi)..

Wokół Ziemi po orbitach kołowych o różnych promieniach krążą satelity.

- Prędkość tego ciała jest skierowana prostopadle w stosunku do promienia i wynosi v.. Stosunek prędkości Vx do Xy obu satelitów wynosi ?Wyszło mi .Promień orbity.. Dwa satelity poruszają .Wobec tego całkowita energia elektronu na n - tej orbicie równa jest: E n = = E 1 .. Wartość energii jest skwantowana i wynosi kolejno: - Z 2 R , - Z 2 , - Z 2 , - Z 2 itd.. Dla takiej orbity spełniony jest związek: We wzorze tym m oznacza masę satelity, M - masę Ziemi (lub innego ciała niebieskiego), r - promień orbity kołowej.wynika, że prędkość v satelity zależy od wyskości jego orbity nad powierzchnią Ziemi H. Im ta wysokość jest większa, tym utrzymanie satelity na orbicie kołowej wymaga mniejszej prędkości poruszania się po niej.. Natomiast gdybyśmy przesunęli satelitę na odległość mniejszą niż $2R$, to jego orbita stałaby się eliptyczna (więc „w siną dal" nie mógłby uciec).wynika, że prędkość v satelity zależy od wyskości jego orbity nad powierzchnią Ziemi H. Im ta wysokość jest większa, tym utrzymanie satelity na orbicie kołowej wymaga mniejszej prędkości poruszania się po niej.. Dla dla takiej siły (większej niż siła dośrodkowa, dla zadanej prędkości i promienia), otrzymamy nie ruch po okręgu, lecz po elipsie.długość promienia satelity - Pole grawitacyjne: Witam,mam problem z tym zadaniem Po orbitach kołowych krążą wokół Ziemi dwa satelity..

zakrzywienie orbity będzie silniejsze.

Prędkość ciała na orbicie geostacjonarnej wynosi około 3,08 km/s, a czas okrążenia przez niego Ziemi jest równy 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, czyli dokładnie tyle, ile trwa .Wokół Ziemi, po orbicie o promieniu 1,5Rz krąży satelita.. Zależność ta dotyczy nie tylko satelitów krążących wokół Ziemi, ale również planet okrążających Słońce (oczywiście w tym przypadku M oznacza masę Słońca).. Satelita niskopułapowy, czyli krążący na niskich orbitach, tj. bliskich powierzchni Ziemi, ma prędkość ok. 7 km s. W jaki sposób uzyskać takie prędkości?Orbity kołowe I prędkość kosmiczna Orbity eliptyczne.. Szybkość orbitalną w zależności od promienia, po jakim porusza się ciało i okresu ruchu przedstawiamy wzorem: gdzie T jest okresem ruchu, r jest promieniem.. Wartość tej prędkości jest odwrotnie proporcjonalna do pierwiastka kwadratowego z promienia orbity satelity.. Zaznacz poprawne zakończenie zdania.. Przyrównując do ogólnego wyrażenia na siłę dośrodkową: Otrzymujemy wyrażenie na prędkość satelityKsiężyc, naturalny satelita Ziemi, obiega Ziemię po orbicie o promieniu 9 razy większym od promienia orbity sztucznego satelity Ziemi.. A wraz ze wzrostem promienia orbity będą maleć prędkości z jakimi poruszają się satelity na orbitach.Odpowiedź ta nie zależy ani od masy ciała, ani od jego oryginalnej prędkości lub promienia orbity..

Im większy promień orbity, tym dłuższy okres ruchu satelity.

Prędkość ciała na orbicie geostacjonarnej wynosi około 3,08 km/s, a czas .Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową zawartą w płaszczyźnie równika.. Gdy przeniesiemy satelitę na orbitę o promieniu 3Rz, to wartość siły grawitacji działającej na to satelitę wzrośnie 4 razy.. Zakładając kołowy kształt torów obu satelitów odpowiedz na pytania: \(\displaystyle{ 1.1.. Minimalna odległość między satelitami wynosi ( â promień Ziemi, ).. W przeciwieństwie do LEO systemy klasy MEO umożliwiają większe pokrycie terenu wiązkami transponderów.Przyjmijmy, że satelita porusza się po orbicie kołowej o promieniu .. zas obiegu dla satelitów na orbitach MEO waha się od 2 do prawie 24 godzin.. 10 -19 J).Satelity w tej części przestrzeni są najczęściej wykorzystywane w nawigacji, np. GPS (20200 km) i GLONASS (19100 km).. Zaznacz poprawne zakończenie zdania.O wartości prędkości kątowej tych satelitów możesz powiedzieć, że: a. są jednakowe b. większą ma satelita poruszający się po orbicie o promieniu r1 c. większą ma satelita poruszający się po orbicie o promieniu r2 d. szybkości kątowe zależą nie tylko od promieni orbit, ale także od mas satelitów.. Zaznacz poprawne zakończenie zdania.. C. zmaleje 2 razy.. I to jest właśnie nasz szukany wzór na prędkość ruchu satelity na orbicie kołowej.. Wokół Ziemi po orbitach kołowych o różnych promieniach krążą satelity.. 3.Umieszczanie satelity na orbicie geostacjonarnej zwykle odbywa się w dwóch etapach.. Następnie przenosi się satelitę z orbity parkującej na kołową or-Orbita geostacjonarna to orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi.Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową zawartą w płaszczyźnie równika.. Z porównanie wzorów na te siły wynika że masa satelity nie ma wpływu na stan równowagi na orbicie - dla każdej wysokości (orbity) istnieje jedna prędkość "równowagi".Np.. }\) Czy sztuczny satelita Ziemi porusza się z I prędkością kosmiczną.Orbity kołowe Jeśli prędkość satelity jest taka, że siła odśrodkowa dokładnie znosi się z siłą przyciągania grawitacyjnego, to ruch odbywa się po orbicie kołowej.. Stan nieważkości .. B. wzrośnie √2 razy.. Wzór ten służy do obliczania tzw.Czyli dla Ziemi najmniejszym promieniem orbity może być jej promień i to dla tej wartości prędkość poruszania się piłki po orbicie będzie największa równa pierwszej prędkości kosmicznej.. , gdzie stała R (stała Rydberga) oznacza najniższą możliwą wartość energii równą 13,6 eV (1 elektronowolt = 1,602 .. W przypadku orbity eliptycznej prędkość orbitalna ciała zmienia się wzdłuż orbity i jest największa w perycentrum, a najmniejsza w apocentrum orbity.Powyższe wartości prędkości orbitalnej zależą od promienia orbity, po jakiej ma krążyć satelita..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt