Przeczytaj zamieszczone wypowiedzi następnie podkreśl w czasownikach sylaby akcentowane




Napisz krótką instrukcję obsługi telewizora.. Wyrazy podkreślone w tekście to: spójniki, zaimki, partykuły, przyimki.poznasz zasady akcentowania wyrazów w języku polskim.. Wskaż czasownik występujący w 1. osobie lp.. montowaliśmy-.. ze strony 19.. 2) Do czasownika dodaj pytania o przypadki (ramka na s. 105).. Następnie wymyśl tytuł opowiadania, w którym mogłaby się pojawić ta scenka, i zapisz odpowiedź dziewczynki.. lataliby-.. Przebieg lekcji: Aby zrozumieć proces akcentowania wyrazów w języku polskim, najpierw powinieneś przypomnieć sobie, czym jest sylaba.. W ich przypadku norma wzorcowa nakazuje akcentowanie trzeciej sylaby od końca (a więc tzw. akcent proparoksytoniczny), np. biegaliśmy, czytaliście, zrobiłyście itp.Akcent wyrazowy to silniejsze wymówienie sylab w wyrazie .. Akcent w j.polskim pada najczęściej na 2 sylabę od KOŃCA.. Akcent ten stabilizował się stopniowo od XVI do XVIII wieku.. @dorys1969 Cześć, zadanie 7 jest indywidualne.. Przeczytaj reguły pisowni podanych w podręczniku na str. 212, a następnie odczytaj wierszyk Agnieszki Frączek i dopasuj odpowiednie reguły do wyróżnionych słów.. Na czarno zostały zaznaczone samogłoski tworzące sylabę.Temat 10.. Na czwartej sylabie od końca akcentuje się czasowniki zakoń­ czone na -libyśmy, -libyście, -łybyśmy, -łybyście, np. poszlibyśm y, poszłybyście.385..

Było by taniej i weselej.Odszukaj czasowniki i podkreśl w nich sylaby akcentowane.

Kiedy cząstki bym, byś, by piszemy łącznie z czasownikiem, a kiedy osobno?W poniższym zdaniu podkreśl czasownik, określ jego tryb Przeczytał książkę, która mi się podobała.. Opisują to podane niżej reguły.. Taki sposób akcentowania pojawia się również w wypowiedziach starannych, zwłaszcza w młodszym pokoleniu.. Nauka o języku.. Pierwsze litery w tych sylabach zapisane kolejno utworzą hasło - nazwę języka, w którym podobnie jak w języku polskim, akcent pada na przedostatnią sylabę.. chodzilibyście-.. np. KLA - sa , przed-SZKO-le 3.Wyjątki (w trybie przwpuszczającym nie może akcentu być na 2 sylabie od końca .. tylko na 3 lub 4 od końca (nigdy nie na 1 )) W trybie przepuszczającym w lp.. ze strony 19.. TerazSą tworzone ze skróconych nazw urzędów, instytucji, stowarzyszeń, przedsiębiorstw, organizacji oraz od wyrazów pospolitych.. Wyróżniamy: Literowce, które tworzy się poprzez kolejne wymawianie nazw liter skróconego wyrazu, jak PKP - pekape (akcentujemy ostatnią sylabę);- przeczytaj wiadomości o akcentowaniu w j. polskim - wykonaj ćwiczenia do lekcji - w zeszycie zapisz ćw.. Wykonaj w zeszycie zad.1 str.212 (podręcznik).. Temat: Internet.. Użyj bezokoliczników, następnie ten .• poznasz zasady akcentowania wyrazów w języku polskim.. Z daleka usłyszelibyście szczekanie psów i myśliwych..

Podane wyrazy podziel na sylaby, podkreśl sylaby akcentowane.

Użyj bezokoliczników, następnie ten sam tekst przekształć na tryb rozkazujący .Akcent na przedostatniej sylabie prawdopodobnie najpierw utrwalił się w polszczyźnie centralnej Polski, następnie zaś przechodził na peryferia.. Trzecia sylabe od koóca akcentujemy w: czasownikach w 1. i 2. osobie liczby mnogiej czasu przeszlego, np. zamówilišmy, zamówilišcie; czasownikach w trybie przypuszczajqcym w liczbie pojedynczej oraz w 3. osobie liczby mno-Odmiana czasownika przez czasy.. ż. cz. przeszłego.. - zapisz krótką notatkę na podstawie tego tekstuOkreśl formy gramatyczne rzeczownika "barwy", następnie odmień go w obu liczbach przez przypadki, oddziel końcówki fleksyjne.. patrzyli-.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.Przepisz do zeszytu poniższe wyrazy i podkreśl w nich sylaby akcentowane.. W poniższych wyrazach zaznacz sylaby akcentowane, a następnie kolejno wpisz je drukowanymi literami w puste kratki.. - Super, ja też chciałbym tam pojechać.. - To może pogadaj ze swoją wychowawczynią.. To drobiazg w dowód naszej wdzięczności.Co to są czasowniki modalne?. krasno lu dek, ta ktyka, zro bi liście, zdo by łyśmy, wo da, kontro lo wałbym, stra żnik, mó wi łyście, ryt mika, sta liście, po sta wa, zro bi li, postępo wa łabyś, strze głyśmy, charakte ry styka, posprzą ta libyśmy, prze grałbyś, prze stęp stwo, kla syka, spa cerNastępnie podkreśl sylaby akcentowane w czasownikach w trybie przypuszczającym..

Przeczytaj wypowiedzi na głos, a następnie podkreśl sylaby akcentowane we wszystkich czasownikach.

Podkreśl zgłoskę wymawianą silniej, czyli akcentowaną.2.. Z reguły nie lubimy uczyć się gramatyki, ponieważ wydaje nam się trudna i niepotrzebnie obciąża naszą pamięć.- pisownia cząstki -by z czasownikami.. Wiersze poety byłyby weselsze , gdyby nie były takie smutne.. Najstarsze potwierdzenie akcentowania na przedostatniej sylabie pochodzi z notki Grzegorza Knapskiego z 1621 Natężanie, podnoszenie .Szczególnie często zjawisko to występuje w polszczyźnie potocznej i w tej odmianie polszczyzny jest już ono dopuszczalne.. a) śpiewali c) ufałam b) podziwialibyśmy d) myślałby 9.. Przeczytaj ramkę PRZYPOMNIJ SOBIE!. Wybralibyśmy się tam w dwie klasy.. Moglibyśmy tak jak górale robić buty z własnej skóry.. Podkreśl wyrazy, w których występuje różnica między wymową a pisowniąW poniższym zdaniu podkreśl czasownik, określ jego trybPrzeczytał książkę, która mi się podobała.. Zapisz nazwę tego języka tutaj lub w zeszycie.. i 2os.Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. 4.Najczęściej spotykaną w wypowiedziach grupę wyrazów o akcencie innym niż paroksytoniczny stanowią czasowniki w 1. i 2. osobie liczby mnogiej czasu przeszłego.. Wyraz, który na nie odpowiada, to dopełnienie.17 Opowiadanie twórcze z dialogiem Podręcznik, s Moja notatka 1 Przyjrzyj się ilustracji i przeczytaj wypowiedź..

4, podkreśl sylaby akcentowane.

Podane wyrazy podziel na sylaby, podkreśl sylaby akcentowane.. Przebieg lekcji: Aby zrozumieć proces akcentowania wyrazów w języku polskim, najpierw powinieneś przypomnieć sobie, czym jest sylaba.. i 2 os. akcent pada na 3 sylabe od końca , a w 1os.. Odrabiamy.pl.. Przeczytaj głośno i wyraźnie fragment wiersza.. Tak dzieje się w większości wypadków, ale zdarzają się też wyjątki (chodzi o staranną wymowę).W podane formy trybu przypuszczającego podziel na sylaby, a następnie podkreśl te, na które pada poprawny akcent.. Akcent na ostatniej sylabie mają rzeczowniki jednosylabowe w połączeniu z cząstkami arcy- , wice- , eks- ( arcym i strz , eksm ą ż ), a także zapożyczenia-cytaty, np.Akcent wyrazowy - polega na tym, że jedną z sylab w wyrazie wymawiamy silniej (z większą siłą wydechu): • w wyrazach więcejzgłoskowych akcent pada na przedostatnią sylabę wyrazu.. Czasowniki modalne (łac.modus - sposób) określają stosunek osoby mówiącej do treści jej wypowiedzi.Czasownik modalny w formie osobowej oraz drugi czasownik w bezokoliczniku (czasownik główny zdania) tworzą razem orzeczenie (w zdaniach poniżej zaznaczone kolorem czerwonym).Czasownik modalny stoi w zdaniu oznajmującym zawsze na drugim miejscu .. Pamiętaj o zasadach poprawnego zapisu dialogu.. Na czarno zostały zaznaczone samogłoski tworzące sylabę.. Zadania indywidualne polegają na tym, że każdy musi mieć je wykonane inaczej, dlatego obecnie ich nie rozwiązujemy.W niektórych stowach akcent pada na trzeciq lub czwartq sylabe od koóca.. kapałaby-.. Podziel je następnie na sylaby.. Zadania; - przeczytaj wiadomości na temat Internetu na str. 246 - 249 p. czas przeszły - czasownik mówi o tym, co już się zdarzyło, np. czytałem, bawiłem się, zjadłem czas teraźniejszy - czasownik mówi o tym, co właśnie się dzieje, np. czytam, bawię się, jem czas przyszły - czasownik mówi o tym, co dopiero się wydarzy, np. przeczytam, pobawię się, zjem Czasownik może występować w dwóch formach:b) Zaznacz sylaby akcentowane.. Zdecydowaliśmy się na Kraków!. c) Przeczytaj podane wyrazy z właściwym akcentem.. Przeczytaj głośno i wyraźnie podane wyrazy.. Jak nazywa się część pozostała po oddzieleniu końcówek?. - Już wiemy, dokąd pojedziemy na wycieczkę klasową.. Odstępstwem od typowej dla polszczyzny jest też oksytoneza, czyli akcentowanie ostatniej sylaby.Przeczytaj, poprawnie akcentując, podane wyrazy..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt