W soczewce rozpraszającej otrzymujemy obraz




W przypadku soczewki rozpraszającej konstrukcja obrazu wygląda inaczej w porównaniu z soczewkami skupiającymi.Soczewki - konstrukcja obrazów Strona 3 Przykład konstrukcji obrazu otrzymywanego za pomocą soczewki rozpraszającej.. Przyrządy, w których otrzymujemy obrazy rzeczywiste: OkoRysowanie obrazu w soczewce skupiającej.. Przykładem może być soczewka dwuwklęsła szklana w powietrzu.Soczewka rozpraszająca ma dwa ogniska pozorne.. Rozwiązanie H n y r ry y h= 1 n y r rh H =wiają się wyraźne obrazy.W połoŜeniupierwszym obraz jest powiększony,w drugim zmniejszony (rys.5).. Obraz pozorny powstaje w punktach przecięcia się przedłużeń rzeczywistych promieni i nie można otrzymać go na ekranie.. Obraz znajduje się po tej samej stronie soczewki, co i przedmiot, dlatego nie.. Czyli do soczewki .W Świecie podziemi patrzy on zarówno w przeszłość, jak i w przyszłość, i po zapoznaniu się z karami za własne występki dowiaduje się o przelewie krwi i okrucieństwie, które mają zaciążyć na sumieniu jego narodu - o cenie imperialnej potęgi Rzymu.. Oblicz w metrach ile wynosi ogniskowa tego zwierciadła?. 2012-11-18 23:09:486 Sposoby otrzymywania obrazów za pomocą soczewek Obraz rzeczywisty powstaje w punktach przecięcia się rzeczywistych promieni i można otrzymać go na ekranie.. Zdolność .Soczewki obustronnie wklęsłe i płasko - wklęsłe w powietrzu rozpraszają wiązki promieni, które przez nie przechodzą (ważny jest tutaj fakt, ze gęstość materiału soczewki jest większa od gęstości otoczenia, gdyż np. soczewka, która jest skupiająca w powietrzu może okazać się rozpraszającą w wodzie)..

Ogniskową soczewki rozpraszającej przyjmujemy za ujemną.

x - odległość przedmiotu od soczewki y - odległość obrazu od soczewki f - ogniskowa soczewki.. W soczewkach rozpraszających zawsze powstaje obraz pozorny, prosty i pomniejszony.. czewki skupiającej przypisujemy wartość dodatnią, a dla soczewki rozpraszającej - ujemną.. 1 - biegnący równolegle do osi optycznej soczewki, po załamaniu przechodzi - jego przedłużenie - przez tzw. ognisko pozorne soczewki (leżące po tej samej stronie soczewki, co przedmiot) 2 - biegnie bezpośrednio przez środek soczewki (ulega niewielkiemu .Rysowanie obrazu w soczewce rozpraszaj cej.. Zbudowana jest z jednej soczewki skupiającej, zaopatrzonej w uchwyt.. Wtedy jednak przecinają się ich przedłużenia, powstaje wówczas obraz pozorny.. PoniewaŜ x + y = d oraz y - x = a, otrzymujemy 2 2 d a y d a x + = − = i .. W przypadku soczewki rozpraszającej, niezależnie od odległości przedmiotu od soczewki, zawsze otrzymujemy obraz pozorny, prosty i pomniejszony.. Rysujemy odcinek r wnoleg y do osi g wnej, cz cy punkt, kt rego tworzymy obraz (a), oraz powierzchni soczewki.Obraz powstał w odległości 10 cm.. możemy go zobaczyć na ekranie, lecz widzimy, patrząc się na przedmiot przez soczewkę.. Oglądany obraz jest obrazem pozornym, powiększonym (powiększanie lup jest maksymalnie 10-krotne) i nie odwróconym.Soczewka płasko-wypukła o promieniu krzywizny r = 0,3 m daje obraz rzeczywisty w odległości 1,2 m od soczewki..

Obraz w soczewce rozpraszającej.

Natomiast gdy przecinają się promienie świetlne powstaje obraz rzeczywisty (np. w soczewce skupiającej) - prosty, czyli nie odwrócony.. Przynajmniej jedna z nich jest zakrzywiona, to znaczy jest wycinkiem sfery, powierzchni walcowej lub powstałej w wyniku .temat: Otrzymywanie obrazów w zwierciadłach kulistych.. Eneasz, człowiek zacny i pobożny, poznaje prawdę drogą zejścia w ciemności.. Zadanie.. 2017-03-24 14:29:22 Prosze o pomoc ;) Przedmiot o wysokości 2cm ustawiono prostopadle do osi optycznej,w odległości 15cm od niej.Zdolność skupiająca soczewki wynosi 10 dioptrii.Znajdz położenie i wysokośc obrazu .. Dlatego też rysujemy po drugiej stronie soczewki załamanie się odcinka, tak aby przechodziło ono przez ogniskową .Równanie soczewki.. Przecinają się w nich przedłużenia promieni załamanych w soczewce, które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle.. 4.Obraz pozorny - obraz przedmiotu, który powstaje w wyniku przecięcia się przedłużeń promieni rzeczywistych po ich przejściu przez układ optyczny.Obraz pozorny nie jest widoczny na ekranie.. Lupa powiększa kąt widzenia przedmiotu, oglądany obiekt powinien znajdować się blisko lupy.. Gdzie znajduje się przedmiot i jaką ma wysokość, jeżeli wysokość obrazu wynosi 0,5 m, a współczynnik załamania materiału, z którego wykonana jest soczewka wynosi n = 1,45..

Ognisko F i ogniskowa f soczewki rozpraszającej.

Narysuj, w jaki sposób powstaje obraz w soczewce rozpraszającej dla f mniejsze x mniejsze 2f x- odległość przedmiotu od soczewki .Wykonaj w zeszycie przedmiotowym trzy wybrane konstrukcje obrazu (w zależności od różnych odległości przedmiotu od soczewki) otrzymanego w soczewce dwuwypukłej (skupiającej) Zadanie 2.. W przypadku gdy promienie po wyjściu z soczewki są w stosunku do siebie równoległe, obraz w ogóle nie powstanie.. W soczewkach rozpraszających zawsze powstaje obraz pozorny, prosty i pomniejszony.. Rys. 5 - Zasady konstruowania obrazu w przypadku soczewki cienkiej.Pozorny obraz to również taki, który jest utworzony przez przedłużenia promienia świetlnego i promień świetlny (np. w przypadku soczewki rozpraszającej).. Wykonaj w zeszycie przedmiotowym obraz przedmiotu umieszczonego w odległości x = f, otrzymanego w soczewce rozpraszającej.. Ogniskowa soczewki zależy od promieni krzywizn r1 i r2 ograniczających soczewkę i od względnego współ-czynnika załamania światła materiału soczewki wzglę-dem otaczającego ośrodka.Zadanie: wykonaj konstrukcje obrazu w soczewce a skupiającej Rozwiązanie:dla soczewki skupiającej x f gdy przedmiot jest umieszczony w ognisku nie otrzymujemy obrazu x 2f obraz jest odwrócony,rzeczywisty,tej samej wielkości x gt 2f obraz rzeczywisty,odwrócony,pomniejszony f lt x lt 2f obraz rzeczywisty,odwrócony,powiększony x lt f obraz pozorny,powiększony,prosty nie odwróconyJest ona najprostszym przyrządem optycznym..

Taki obraz daje soczewka skupiająca — lupa (rys. 15.5, b).

Obraz ten jest widoczny jedynie dla obserwatora rejestrującego rozbieżną wiązkę promieni opuszczających układ optyczny.W tym punkcie skupimy się na przedstawieniu konstrukcji i cech obrazu otrzymanego a pomocą soczewki rozpraszającej.. Podczas konstrukcji obrazu, ze wszystkich promieni wydobywających się ze źródła, najlepiej wziąć te .na, przy czym w pierwszym przypadku otrzymujemy obraz powiększony, a w drugim zaś - po-mniejszony (rys. 29.3).. W przypadku soczewki rozpraszającej cechy obrazu zawsze są identyczne bez względu na odległość przedmiotu od soczewki (naturalnie wartość np. pomniejszenia ulega zmianie wraz ze zmianą odległości, jednak cechą obrazu zawsze będzie to, że jest pomniejszony; p<1) Narysuj, w jaki sposób powstaje obraz w soczewce rozpraszającej dla 0 mniejsze x mniejsze f. x- odległość przedmiotu od soczewki f- ogniskowaSoczewka - proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych razem bloków przezroczystego materiału (zwykle szkła, ale też różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny).. Rysujemy odcinek równoległy do osi głównej, łączący punkt, którego tworzymy obraz (a), oraz powierzchnię soczewki.. Kształty soczewek zostały omówione w punkcie drugim poprzedniego rozdziału.. Podstawiając otrzymane wartości dowzo-ru (1), otrzymamy d d a f 4 2 −2 = (8) lub d a f d 2 4 = − (9) Wynika więc z tego,Ŝe odległość dmusi być większa .wówczas obraz powstaje również w płaszczyźnie prostopadłej do osi optycznej.. Przepisać do zeszytu notatkę str. 205 "podsumowanie"Rysunek 6.. Przecinają się w nich przedłużenia promieni załamanych w soczewce, które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle.. Zdolność .3.. Obiekt wejściowy, spełniający warunek punktu 2 jest geometrycznie podobny do swojego obrazu co oznacza, że powiększenie jest stałe dla ustalonej pary płaszczyzn obiektowej i obrazowej.. Jeżeli odległość przedmiotu od ekranu oznaczymy przez d odległość zaś między obu położeniami soczewki przez c, to jak widać z rysunku a + b = dCechy obrazu otrzymanego za pomocą soczewki rozpraszającej: obraz jest zawsze pomniejszony - mniej lub bardziej w zależności od odległości przedmiotu od soczewki; zawsze pozorny; zawsze prosty, czyli nieodwrócony; odległość obrazu od soczewki zawsze w odległości: -f y 0. na co zwrócić uwagę: Przypominam o przesyłaniu kart pracy i zdjęć zadań na emaila, te prace są dowodem waszej pracy i będą podlegać ocenie.. Soczewka jest ograniczona dwiema powierzchniami.. Ogniskową soczewki rozpraszającej przyjmujemy za ujemną..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt