Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony




Wśród zmian proponowanych w projekcie nowej Ordynacji podatkowej z dnia 4 lipca 2018 r. znajduje się m.in. wprowadzenie zasad, zgodnie z którymi niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego oraz stanu faktycznego rozstrzyga się na korzyść zobowiązanego.Zasada ta dotyczy powstania wątpliwości w dowolnym przepisie, nie tylko w KPA, tj. np. w przepisie prawa budowlanego czy ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.. Zasadę tę wprowadza art. 11 Prawa przedsiębiorców: „1.. Jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w tym zakresie pozostają niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść .Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy.. z 2017 r. poz. 935) jest — podniesiona do rangi zasad ogólnych kpa — zasada rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść strony (art. 7a kpa) oraz obowiązek rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść strony (art. 81a kpa).. art. 7a kpaZgodnie z zasadą wyrażoną w dodanym art. 81a § 1, jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w tym zakresie pozostają niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, wątpliwości te powinny być rozstrzygane na .W obu przepisach sformułowana została zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony..

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony.

To słuszne rozwiązanie, gdyż decyzje organów władzy publicznej, w których wątpliwości interpretacyjne rozstrzygnięto na niekorzyść strony, istotnie obniżają zaufanie obywateli do państwa i stanowionego .Zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych powinno ono być postępowaniem starannym i merytorycznie poprawnym, w którym traktuje się równo interesy Strony i Skarbu Państwa, a wątpliwości zgodnie z zasadą „in dubio pro tributario" rozstrzyga się na korzyść podatnika.Zasada rozstrzygania na korzyść podatnika - zgodnie z literalnym brzmieniem art. 2a Ordynacji podatkowej - dotyczy wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego.. Byłoby bowiem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, by konsekwencje nieścisłej redakcji obciążały ubezpieczającego - wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18.03.2003 r. w sprawie IV CKN 1858/00.Zasada rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść strony nie oznacza, że w każdej sprawie zostanie uwzględniona argumentacja prawna strony.Aby tak się stało, musi obiektywnie zachodzić jaskrawa niejasność przepisów.Musi być więc możliwych kilka rów­nie zasadnych interpretacji.Zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych powinno ono być postępowaniem starannym i merytorycznie poprawnym, w którym traktuje się równo interesy Strony i Skarbu Państwa, a wątpliwości zgodnie z zasadą „in dubio pro tributario" rozstrzyga się na korzyść podatnika..

dotyczy ona wątpliwości co do stanu faktycznego.Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony § 1.

Dyskusyjne jest, czy można ją zastosować, gdy wystąpią niedające się usunąć niejasności w ustaleniach faktycznych.Zasada rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy została wyrażona w art. 10 ust.. Pierwsza nowa zasada - zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony - została uregulowana w art. 7a KPA.1 stycznia 2018 roku mija 2 lata od wprowadzenia unormowania zasady prawnej, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika ( in dubio pro tributario).. Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony.. Nr 137, poz. 926 ze zm. - dalej .Zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych powinno ono być postępowaniem starannym i merytorycznie poprawnym, w którym traktuje się równo interesy Strony i Skarbu Państwa, a wątpliwości zgodnie z zasadą „in dubio pro tributario" rozstrzyga się na korzyść podatnika.Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony § 1.. Zgodnie z nim, jeżeli przedmiotem postępowania przed organem jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie uprawnienia, a w tym zakresie pozostają niedające się .Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony została zawarta w art. 7a Kodeksu postępowania administracyjnego.Dotychczas zasada ta nie była prawnie uregulowana, choć znajduje potwierdzenie w licznym orzecznictwie oraz poglądach doktryny.,, Należałoby opowiedzieć się za stosowaniem w postępowaniu administracyjnym zakazu rozstrzygania wątpliwości na niekorzyść strony.Zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych powinno ono być postępowaniem starannym i merytorycznie poprawnym, w którym traktuje się równo interesy Strony i Skarbu Państwa, a wątpliwości zgodnie z zasadą "in dubio pro tributario" rozstrzyga się na korzyść podatnika.Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika..

zasada ta odniesiona została do wątpliwości co do treści normy prawnej, natomiast w art. 81a k.p.a.

Jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w tym zakresie pozostają niedające .Przykłady zastosowania rozstrzygania wątpliwości prawnych i faktycznych na korzyść strony.. - Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego § 1.. Należy wskazać, że dotychczas przyjmowano jedynie interpretację faktów (zdarzeń) na korzyść strony (zasada wyprowadzona z art. 8 KPA); Zasada ta została wprowadzona w art. 2a znowelizowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.. pozytywne rozstrzygnięcie bowiem niemożliwe jest z .. "jakkolwiek zasada in dubio pro tributario zyskała rangę ustawową dopiero od dnia 1 stycznia 2016 r. poprzez wprowadzenie do Ordynacji podatkowej art. 2a, w myśl którego, niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika, tym nie mniej zauważyć trzeba, że w .W razie niejasności czy wątpliwości co do poszczególnych postanowień należy je interpretować na korzyść ubezpieczającego..

Ta prosta zasada wypracowywana latami przez ...Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika w nowej Ordynacji podatkowej.

które powodują, że organ administracyjny, działając na zasadzie swobodnego uznania, działa legalnie, nie dowolnie (J. Starościak, Swobodne uznanie władz administracyjnych, Książnica Polska, Warszawa 1948 r., str. 92-98).. Zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych powinno ono być postępowaniem starannym i merytorycznie poprawnym, w którym traktuje się równo interesy Strony i Skarbu Państwa, a wątpliwości zgodnie z zasadą „in dubio pro tributario" rozstrzyga się na korzyść .Zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych powinno ono być postępowaniem starannym i merytorycznie poprawnym, w którym traktuje się równo interesy Strony i Skarbu Państwa, a wątpliwości zgodnie z zasadą „in dubio pro tributario" rozstrzyga się na korzyść podatnika.Dzisiaj chciałbym przekazać Państwu trochę informacji o nowych zasadach ogólnych kształtujących partnerskie relacje administracji i obywateli..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt