Pojęcie samorządu terytorialnego




Zajmowano się nią szerzej niż administracją rządową.. Ożywiona dyskusja w kwestii pozycji prawnej samorządu terytorialnego w państwie rozwinęła się szczególnie po­Academia.edu is a platform for academics to share research papers.Pojęcie i istota samorządu terytorialnego.. Ogólne pojęcie samorządu Samorząd to, ustalony prawem zakres kompetencji do samodzielnego rozstrzygania spraw określonej społeczności.. Jest podstawą formą organizacji władz lokalnych.. Reprezentuje jej interesy wobec organów państwa i wykonuje zadania określone przez ustawy, umowy lub porozumienia.. Mimo to nie jest nadal rozumiane jednolicie.. Wobec tego faktu należy odwołać się do ustaleń doktryny prawa oraz orzecznictwa.Start studying 75.. W ujęciu szerszym samodzielność ta oznacza prawnie zagwarantowaną możliwość samodzielnego decydowania o przeznaczeniu posiadanych środków finansowych, pozyskiwanych z różnych źródeł (dochody własne, transfery z budżetu państwa .Pojęcie samorządu terytorialnego, choć wprowadzo-ne do ustawy zasadniczej, nie zostało jednak w niej ani zdefiniowane, ani określone w sposób wyczerpujący.Pojęcie samorządu terytorialnego Samorząd terytorialny, wypełniając przypisane prawem funkcje, stanowi strukturę, która w najpełniejszy sposób umożliwia rozwój .W rozpoznawaniu instytucji samorządu terytorialnego wyodrębnia się, jako podstawowe jego funkcje: 1. polityczną, 2. społeczną, 3. gospodarczą, 4. kulturową..

Pojęcie samorządu terytorialnego może być definiowane w różny sposób.

Na współ-czesne koncepcje samorządu terytorialnego prezentowane w polskim piś- miennictwie ogromny wpływ wywarły poglądy dwóch wybitnych teoretyków .. jakie zadania należą do samorządu terytorialnego - opisać te zadania?Można wyodrębnić dwa zakresy pojęcia samodzielności finansowej samorządu terytorialnego.. Samorząd terytorialny jest ogniwem łączącym płaszczyznę działańwana za cechę samorządu (zob.. Pojęcie samorządu terytorialnego / 28 1.2.. Zadania gminnej jednostki samorządu .Sta…POJĘCIE ZADAŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W kontekście zasady pomocniczości zauważyliśmy już, że istnieje do­mniemaniekompetencji jednostek samorząduterytorialnego, a w ich ra­mach - domniemanie kompetencji gminy.Chodzi mi o pojęcie określające Samorząd terytorialny czyli co to jest samorząd terytorialny?. Istotą samorządu terytorialnego jest wyodrębnienie z zakresu władzy państwa części zadań i przekazanie ich do samodzielnego rozwiązywania przez społeczeństwo, którego te zadania dotyczą.. W ogólnym znaczeniu, istotą samorządu jest powierzenie zarządu sprawami publicznymi samym zainteresowanym - czyli, z mocy prawa, odpowiednio .Reasumując, pojęcie samorządu terytorialnego było przedmiotem wielu dyskusji i sporów, ewoluowało w czasie, dochodząc do współczesnej jego wizji, opartej na zasadach i wartościach demokratycznych..

Jakie są organy samorządu terytorialnego należy tu wymienić (mając na uwadze 3 główne szczeble)?

W 1990 roku w Polsce został przywrócony dualistyczny model administracji publicznej w terenie, który składa się z pionu: rządowego , który jest zbudowany na zasadzie centralizmu oraz z pionu samorządowego - ukształtowanego na zasadzie decentralizacji i pomocniczości.. Funkcje samorządu terytorialnego w sensie szczegółowych zadań wyrażają się w realizacji następujących na poziomie gminy: 1) ładuFunkcjonowanie samorządu w Polsce ma silne oparcie konstytucyjne - Konstytucja RP poświęca samorządowi terytorialnemu wiele przepisów, w tym także cały rozdział zatytułowany Samorząd terytorialny.. Według klasycznego ujęcia T. Bigo samorząd jest decentralizacją administracji publicznej, której samodzielnymi podmiotami są korporacje powołane do tego przez ustawy.. Wydaje się, że współczesne polskie ustawodawstwo zawiera wyczerpujące odniesienia do tematyki definicji samorządu terytorialnego .Samorząd - niezależne od nadrzędnej władzy decydowanie o własnych sprawach, wykonywanie funkcji uzupełniających w stosunku władz np. szkoły, zakładu produkcyjnego, władz państwowych.. Pojęcie samorządu wywodzi się z niem: Selbstverwaltung, (samodzielny zarząd, samorząd), używanego dla określenia lokalnej administracji publicznej nie sprawowanej przez państwo.podwaliny pod współczesną konstrukcję samorządu terytorialne-go3..

Pojęcie "samorządu", a w szczególności "samorządu terytorialnego" było już niejednokrotnie definiowane.

Materiały dydaktyczne Jerzy Korczak, Piotr Lisowski, Adam Ostapski Wydanie trzecie, zaktualizowane i rozszerzone ISBN 978-83-65431-50-9 (druk) ISBN 978-83-65431-51-6 (online)Pojęcie samorządu terytorialnego W Polsce międzywojenne] problematyka samorządu terytorialnego budziła szerokie zainteresowanie nauki.. W Polsce (na wzór innych krajów kontynentu europejskiego) tylko część zadań lokalnych i .Samorząd terytorialny w PRL istniał formalnie 1944-50; reaktywowany 1990 na szczeblu gminy (nazwę samorząd terytorialny otrzymał wówczas samorząd gminny) i mający reprezentację na szczeblu województwa, został rozbudowany w wykonaniu przepisów Konstytucji RP z 1997 uznających gminę za podstawową jednostkę samorządu .Samorząd terytorialny jest wynikiem decentralizacji finansów publicznych do szczebla lokalnego, w wyniku której następują zmiany jakościowe chronione najwyższym aktem prawnym - Konstytucją.. W krajach zachodnio- europejskich w drugiej połowie XX wieku1.. Istota samorządu terytorialnego i jego prawna regulacja Samorząd terytorialny, stanowiąc jedną z podstawowych in-stytucji ustrojowo-prawnych współczesnego państwa, normowa-ny jest w aktach prawnych najwyższego rzędu, łącznie z konstytu-cją.Reaktywowanie samorządu terytorialnego w 1990 r., będące efektem procesu de- centralizacji, było w Polsce jednym z niezbędnych warunków realizacji transformacji gospodarki w kierunku jej urynkowienia.M..

W Polsce członkiem samorządu staje się z mocy ustawy.Jednostki samorządu terytorialnego działają poprzez swoje organy.

6, s. 7; A. Piekara, Społeczność lokalna i samorząd, Warszawa 1986, s. 36 i tenże, Aksjologiczne i pragmatyczne aspekty samorządu terytorialnego, Samorząd Terytorialny 1991, nr 1 2, s. 80 .5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych, ust.. Zatem samorząd jest jednym z typów decentralizacji administracji.W Polsce samorząd terytorialny (gminny) został przywrócony w 1990 r. 1 stycznia 1999 wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny i trzy szczeble samorządu: gminny, powiatowy i wojewódzki.Obecnie w Polsce jest 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu oraz 2478 gmin.. Wpływ na taki stan rzeczy miały z reguły konkretne warunki polityczne, w jakich tworzono poszczególne definicje.Pojęcie nadzoru nad samorządem terytorialnym jest niewątpliwie pojęciem prawnym, jednak z powodu braku definicji legalnej określenie nie budzące żadnych zastrzeżeń jest trudne do przedstawienia.. Samorząd terytorialny jest wyodrębniony w strukturze państwa .Pojęcie samorządu terytorialnego pojawiło się w już w końcu XVIII wieku w kilku krajach Europejskich, by w ciągu XIX wieku stać się formą zdecentralizowanej administracji publicznej w społecznościach lokalnych.. Organy samorządu terytorialnego powinny być wybierane przez mieszkańców danego regionu w pięcioprzymiotnikowych wyborach, w Polsce wybory do rad gmin poniżej 200 00 mieszkańców oraz wybory wójtów i burmistrzów są 4 -przymiotnikowe, w gminach powyżej 200 00 mieszkańców obowiązuje .Pojęcie samorządu terytorialnego może być definiowane w różny sposób.. Organami gminy są rada gminy, która ma kompetencje stanowiące i kontrolne oraz, w zależności od wielkości gminy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, sprawujący władzę wykonawczą.Pojęcie i istota samorządu terytorialnego..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt