Przedmiot samorządu terytorialnego




Do istotnych cech samorządu zaliczyć należy to, że: przepisy prawa powinny zagwarantować określonym grupom społecznym i wyłonionym przez nie organom prawo do zarządzania "swoimi" sprawami, grupy te uczestniczą w .Pojecie i istota samorządu terytorialnego.. Istota, zadania, autonomia, władze, jednostki organizacyjne, finanse, nadzór, „Samorząd Terytorialny'' 1999, nr 1-2, s. 13.Zasady reprezentacji jednostki samorządu terytorialnego w procesie pozyskiwania środków zwrotnych : 397: Rozdział 23 Obligacje komunalne jako źródło przychodów jednostek samorządu terytorialnego 401 1.. Środek korygujący Uzależnia ważność rozstrzygnięcia organu jednostki samorządu terytorialnego od zatwierdzenia, uzgodnienia, zaopiniowania przez inny organ.Funkcjonowanie samorządu w Polsce ma silne oparcie konstytucyjne - Konstytucja RP poświęca samorządowi terytorialnemu wiele przepisów, w tym także cały rozdział zatytułowany Samorząd terytorialny.. DziałalnośćNieruchomości stanowiące przedmiot własności jednostek samorządu terytorialnego mogą być sprzedawane Skarbowi Państwa lub innym jednostkom samorządu terytorialnego za cenę niższą niż wartość rynkowa nieruchomości albo oddawane im w użytkowanie wieczyste bez pobierania pierwszej opłaty.. Samorząd terytorialny jest wyodrębniony w strukturze państwa .W konsekwencji o ile to możliwie to jednostki samorządu terytorialnego powinny wykonywać określone zadania o charakterze publicznym..

Przedmiot samorządu terytorialnego Podobne tematy.

Jednym z podstawowych elementów określających istotę samorządu terytorialnego jest element materialnego zabezpieczenia3.§ samorząd terytorialny (odpowiedzi: 2) proszę o informację na temat: Podział zadfań i kompetencji między jednostkami samorządu terytorialnego.. 5 Jednostki samorządu terytorialnego realizują zadania publiczne o znaczeniu lokalnym i regionalnym, czyli zaspokajają zbiorowe potrzeby społeczności gminy, powiatu, woje­ wództwa.. :brawo: § Sądy Rejonowe i ich zasieg terytorialny (odpowiedzi: 1) Witam.. Wykonywanie zadań administracji państwowej następują na zasadzie decentralizacji, która zakłada samodzielne wykonywanie tych zadań.. Wydaje się, że współczesne polskie ustawodawstwo zawiera wyczerpujące odniesienia do tematyki definicji samorządu terytorialnego .Samorząd terytorialny w PRL istniał formalnie 1944-50; reaktywowany 1990 na szczeblu gminy (nazwę samorząd terytorialny otrzymał wówczas samorząd gminny) i mający reprezentację na szczeblu województwa, został rozbudowany w wykonaniu przepisów Konstytucji RP z 1997 uznających gminę za podstawową jednostkę samorządu .Istotę samorządu wyznaczają czy elementy: a) podmiot b) przedmiot c) sposób wykonywania administracji publicznej..

2.Pierwsza część artykułu, to rozważania nad problematyką przedmiotu działań samorządu terytorialnego.

poleca85% Administracja .. W 1990 roku w Polsce został przywrócony dualistyczny model administracji publicznej w terenie, który składa się z pionu: rządowego , który jest zbudowany na zasadzie centralizmu oraz z pionu samorządowego - ukształtowanego na zasadzie decentralizacji i pomocniczości.. Za lania pańrtwr.Reasumując, pojęcie samorządu terytorialnego było przedmiotem wielu dyskusji i sporów, ewoluowało w czasie, dochodząc do współczesnej jego wizji, opartej na zasadach i wartościach demokratycznych.. administracja administracja publiczna gmina jednostki samorządu terytorialnego powiat Rada gminy Rada Ministrów samorząd samorząd terytorialny województwo.. Przegląd podstawowych spostrzeżeń z innych dziedzin mogą, zdaniem autora, okazać się pomocne w zrozumieniu zasad, w rzeczywistości wyznaczających podział pomiędzy kompetencjami prywatnymi a publicznymi, a także rozdział spraw publicznych na poszczególne szczeble .Koncepcja samorządu terytorialnego [Koncepcja samorządu terytorialnego] 1.. Zajmowano się nią szerzej niż administracją rządową.. Prawo samorządu terytorialnego.Zasadniczym środkiem informacyjnym jest prawo organów nadzoru do uzyskania informacji i danych na temat funkcjonowania określonej jednostki samorządu terytorialnego..

Podmiot samorząduPrzedmiotem samorządu terytorialnego jest administracja państwowa [H. Groszyk, A. Pieniążek, G.L.

Samorządy lokalne maja swój podmiot i przedmiot: Podmiotem samorządu terytorialnego są:Ustrój samorządu terytorialnego Materiały dydaktyczne Jerzy Korczak Piotr Lisowski Adam Ostapski Wrocław 2017 Ustrój samorządu terytorialnego.. Materiały dydaktyczne Jerzy Korczak, Piotr Lisowski, Adam Ostapski Wydanie trzecie, zaktualizowane i rozszerzone ISBN 978-83-65431-50-9 (druk) ISBN 978-83-65431-51-6 (online)(przedmiot samorządu terytorialnego).. Ożywiona dyskusja w kwestii pozycji prawnej samorządu terytorialnego w państwie rozwinęła się szczególnie po­Referendum lokalne w Polsce Podstawa prawna.. Zadania z zakresu tej administracji podejmowane są przez administrację rządową i samorząd terytorialny.. Podstawą prawną przeprowadzania referendum lokalnego w Polsce są art. 4 i 170 Konstytucji RP.Postanowienia Konstytucji precyzuje ustawa z 15 września 2000 o referendum lokalnym.Zgodnie z jej brzmieniem ustalonym w 2013, mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego, jako członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w nim swoją wolę:Nieruchomości stanowiące przedmiot własności Skarbu Państwa mogą być sprzedawane jednostkom samorządu terytorialnego za cenę niższą niż ich wartość rynkowa lub oddawane tym jednostkom w użytkowanie wieczyste bez pobierania pierwszej opłaty..

Najczęściej dokonywano tego formułując katalog cech samorządu terytorialnego, w oparciu o rozwiązania normatywne.

Samorząd terytorialny oznacza prawo i zdolność społeczności lokalnych, w granicach określonych prawem, do kierowania i zarządzania zasadniczą częścią spraw publicznych na ich własną odpowiedzialność i w interesie ich mieszkańców.Przedmiotem samorządu jest wykonywana administracja państwowa.. Ustawa zasadnicza daje dużą samodzielność jednostkom samorządu terytorialnego, ale jednocześnie ustanawia mechanizmy kontroli działalności i wykonywania zadań przez samorządy.Samorząd terytorialny jest formą organizacji społeczności lokalnych powołaną do kierowania i zarządzania sprawami publicznymi w interesie mieszkańców.. Natomiast nieruchomości stanowiące przedmiot własności jednostek samorządu terytorialnego mogą być sprzedawane Skarbowi Państwa lub .Klasyfikowanie samorządu terytorialnego jako pośrednika administracji państwowej odmawia temu samorządowi swoistej władczej funkcji i sprowadza go jedynie do zasady organizacyjnej.. Emisja obligacji komunalnych jako alternatywne źródło finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego 401 2.Jacek Łukasz Kwaśniewski* Kształtowanie się modelu samorządu terytorialnego w Polsce po przełomie roku 1989 Streszczenie: Przedmiotem niniejszego opracowania jest problematyka kształtowania się samorządu terytorialnego w szczególności w okresie 25 lat wolności Polski.w jednostce samorządu terytorialnego jako przedmiot oceny audytu wewnętrznego - założenia organizacyjne Piotr Sołtyk* Streszczenie: Cel - Zasadniczym celem artykułu jest próba przedstawienia założeń organizacyjnych prac audy-tu wewnętrznego w procesie inwentaryzacji przeprowadzanej w JST.. podmiot Podmiotem samorządu terytorialnego są mieszkańcy danego obszaru zorganizowani z mocy ustaw w korporację prawa publicznego, czyli związek publicznoprawny.niach między jednostkami samorządu terytorialnego, gospodarce społecznej i etyce.. W praktyce mogą wystąpić jednak pewne trudności z postawieniem granicy między działaniami, które może, a których nie może wykonywać dana wspólnota terytorialna (K. Piotrowska-Marczak 1998, s. 37).Ochronę prawną samorządu lokalnego gwarantuje art. 176 konstytucji RP, który wprowadza dwuinstancyjne sądy administracyjne: wojewódzkie sądy administracyjne i Naczelny Sąd Administracyjny.. Każdy z nich jest przedmiotem zainteresowania przedstawicieli wie-lu dyscyplin naukowych: prawników, ekonomistów, humanistów i pedagogów.. Samorządy wykonują zadania z zakresu administracji publicznej pod nadzorem rządu.. Ponieważ gmina w której mieszkam należy do powiatu "A" gdzie mieści się jeden Sąd Rejonowy, a poczta, w której .Pojęcie samorządu terytorialnego W Polsce międzywojenne] problematyka samorządu terytorialnego budziła szerokie zainteresowanie nauki..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt