Metody wartościowania stanowisk pracy




W ramach współpracy proponujemy przeprowadzenie wartościowania stanowisk za pomocą dwóch metod: metody analityczno-punktowej; lub rynkowego dopasowania stanowisk pracy do raportu płacowego Sedlak & Sedlak.Wartościowanie stanowisk - korzyści Przegląd organizacji pracy w przedsiębiorstwie, Lepsze wzajemne poznanie treści pracy na stanowiskach Uporządkowanie, lub sporządzenie opisów stanowisk pracy, Uporządkowanie hierarchii stanowisk…Wartościowanie stanowisk pracy służy ustaleniu ważności, wartości, trudności danego stanowiska pracy.. W przeciwieństwie do metod znanych i stosowanych wcześniej w krajowej praktyce jest ona typową metodą ekspercką, której zaletą jest dopasowanie do wymagań i .Wartościowanie pracy metodąUMEWAP-95 na przykładzie .. W takim przypadku ważna jest odpowiednia interpretacja kryteriów.Wartościowanie stanowisk pracy Sprawiedliwe wynagrodzenie pracowników nie jest regulowane jedynie przepisami Kodeksu Pracy (Art. 18-3c), a coraz częściej uwarunkowaniami rynkowymi.. Nie wprowadzanie metod wartościowania pracy powoduje lub może powodować negatywne skutki w działalności przedsiębiorstwa czy też instytucji.Wartościowanie stanowisk pracy to temat często znajdujący się w obszarze zainteresowania wielu firm.. Projekt wartościowania stanowisk pracy wykonujemy najczęściej za pomocą dwóch metod: metody analityczno-punktowej,metody korporacyjne - bardzo trudne wartościowanie - często metoda wartościowania pracy opracowana jest na poziomie całej grupy kapitałowej, korporacji /często firmy międzynarodowej/ nie uwzględnia specyfiki konkretnych Spółek, zakładów, fabryk..

Co to jest wartościowanie stanowisk pracy?

Opisywana organizacja zdecydowała się na sformalizowany proces wartościowania, co w praktyce oznacza, że wartościowanie: bazuje na opisach stanowisk pracy, jest oparte na jasnych i komunikowanych procedurach postępowania i zasadach dokonywania wycen (kryteria wartościowania),Wartościowanie pracy to usystematyzowany proces polegający na ustaleniu względnych wartości danych stanowisk pracy w obrębie przedsiębiorstwa.. Pierwszą z nich jest zdecydowanie prostsza metoda sumaryczna, polegająca na ocenie całości wykonywanej pracy, a nie na jej poszczególnych aspektach.. Jest drugą, zmodyfikowaną wersją metody AWP-2, powstałej w latach 1997-1998.Koncepcja wartościowania przy pomocy metod analityczno-punktowych sprowadza się do spostrzeżenia, że na wartość pracy mają wpływ różne czynniki (kryteria), które stosunkowo łatwo można zidentyfikować i dokonywać wyceny poszczególnych stanowisk przez ich pryzmat.Szkolenie z metodologii prowadzenia projektu wartościowania stanowisk pracy i tworzenia opisów stanowisk stanowi kompendium wiedzy na ten temat..

Wybór metody wartościowania.

Dane jest średnie przedsiębiorstwo, w którym w obszarze sprzedaży pracują pracownicy wiedzy na stanowiskach: „dyrektor sprzedaży", „specjalista ds. sprzedaży", „specjalista ds.Metoda profilowa to metoda wartościowania stanowisk pracy, w której w największym stopniu uwzględnia się specyfikę danej firmy a system wynagrodzeń buduje tylko dla niej.. .WARTOŚCIOWANIE I OPISY STANOWISK PRACY Klasyfikacja metod wartościowania pracy- wskazanie na wady i zalety Konstrukcja opisu stanowiska pracy Metody wartościowania pracy Analizowanie wyników wartościowania Beata Wiernicka-Bełz Doświadczony trener biznesu, ekspert w zakresie budowania i wdrażania efektywnych i skutecznych rozwiązań HR Występuje zazwyczaj jako jeden z elementów projektu całego systemu wynagradzania wraz z systemami premiowania i nagradzania, optymalizacją struktur płacowych, badaniem wynagrodzeń oraz .Wartościowanie stanowisk pracy jest niezbędnym etapem procesu budowania systemu wynagradzania i stanowi punkt wyjścia do określenia spójnych płac zasadniczych.. Praktyczne przygotowanie uczestników do procesu planowania, organizowania, wdrażania opisów stanowisk pracy lub udoskonalenie umiejętności w tym zakresie.Stąd podjęto próbę opracowania metody wartościowania pracy dla stanowisk specjalistycz­ nych w średnim przedsiębiorstwie..

Firmy korzystają z dwóch metod wartościowania stanowisk pracy.

Zdecydowanie bardziej czasochłonną metodą ale też dużo częściej wybieraną jest .powiązanie wartości stanowisk z ich realną wartością rynkową.. Struktura organizacyjna firmy Karty opisu pracy dla stanowisk będących przedmiotem wartościowania Wycena poszczególnych stanowisk Określenie stawek płac dla stanowisk Poszczególne etapy metody wartościowania pracy: Przedmiot działalności: Działalność zakładów MPWiK S.A. B: Ogólnie rzecz ujmując, jest to proces polegający na ustalaniu .Metody wartościowania stanowisk pracy.. Podczas sesji wartościowania ćwiczymy użycie najpopularniejszych metod wartościowania stanowisk pracy.metody warto ściowania pracy skłania do zaproponowania metodyki, która obejmuje etapy takie jak: − stworzenie opisów stanowisk pracy, − wycena punktowa stanowisk, − przygotowanie zakładu pracy, − dokonanie wst ępnej analizy pracy, − okre ślenie metody analitycznej, − przechodzenie z wyników warto ściowania na płace [2].Wartościowanie Stanowisk Pracy a ocena osób je zajmujących - wyzwania i rozróżnienie.. Wartościowanie pracy jest procesem opisywania, analizowania i ostatecznie wyceny stanowisk za pomocą odpowiedniej metody.Wartościowanie stanowisk pracy jako czynnik optymalizacji kosztów zatrudnienia, które jest tematem rozprawy, ma za zadanie dostarczenie informacji niezbędnych dla całokształtu zarządzania zasobami ludzkimi, budowy tabel wynagrodzenia zasadniczego,Praca warsztatowa poprzez pracę na studium przypadku w zakresie tworzenia i wdrożenia opisów oraz wartościowania stanowisk pracy w organizacji..

Jedną z używanych obecnie metod wartościowania stanowisk pracy jest metoda AWP-2BIS.

Metody wartościowania i ich występowanie na rynku pracy: Metody Wartościowania Stanowisk Pracy - kilka metod, Użyteczność poszczególnych metod Wartościowania Stanowisk Pracy zależnie od potrzeb i specyfiki organizacji,Słowa kluczowe: wartościowanie stanowisk pracy, metody sumaryczne wartościowania, me-tody analityczne wartościowania, kryterium syntetyczne, kryterium analityczne, wartościo-wanie kompetencji.. Należy do nich tzw. rangowanie oraz klasyfikowanie stanowisk; metody analityczne zakładają szczegółowe poznanie i opisanie wymagań warunków .- metody opracowywane na wyłączny użytek konkretnego przedsiębiorstwa, siłami własnymi bądź przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne.. Metoda ta została opracowana przez zespół specjalistów kierowany przez prof. Z. Martyniaka.Została zaprojektowana jako metoda uniwersalna, czyli dająca się zastosować zarówno dla wyceny stanowisk kierowniczych jak i robotniczych.Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje metod wartościowania pracy: metody sumaryczne koncentrują się na ocenie całości pracy na danym stanowisku bez wnikania w jej elementy składowe.. Wiele firm, mimo dużych nakładów finansowych związanych m.in. z inwestowaniem w motywację pracowników, szkolenia czy system premiowy, boryka się .Metoda UMEWAP 85P jest jedną z najbardziej znanych i często stosowanych metod wartościowania pracy.. Jest to proces bardzo często poprzedzający budowę tabeli płacowej w danej organizacji.. W urzędach administracji publicznej nie .Szkolenie wartościowanie stanowisk pracy - program: Znaczenie wartościowania stanowisk pracy z punktu widzenia prawa pracy - zgodność wartościowania z zasadami kryteriami ustalenia wartości wynagrodzenia za pracę i równego traktowania w zatrudnieniu; Metody wartościowania pracy zależne od profilu pracodawcyIdentyfikacja stanowisk, regulamin wartościowania, opisy stanowisk pracy: Stanowiska i regulamin organizacyjny - identyfikacja listy stanowisk, jakie mają być wartościowane w poszczególnych komórkach organizacyjnych.Rozwiązanie wątpliwości, jakie stanowiska mogą być podobne do siebie, a jakie stanowiska mają podobną nazwę, ale są różne co do zadań i specyfiki pracy.Wartościowanie stanowisk pracy: Przesłanki do przeprowadzania wartościowania; Identyfikacja obszarów odpowiedzialności i przypisanie ich do stanowisk - eliminowanie „szarej strefy" odpowiedzialności; Metody wartościowania pracy; Dobór optymalnej metody wartościowania..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt