Koncepcja inkorporacyjna polskiej granicy wschodniej




W związku z tym uważał, że w granicach paostwa polskiego winny znaleźd się te obszary, na którychO ile istnienie niepodległego państwa polskiego było przesądzone w ostatnim okresie I wojny światowej, o tyle sporną kwestią pozostawała sprawa ukształtowania granic Polski.. Ścierały się ze sobą dwie koncepcje w sprawie kształtu przyszłej granicy wschodniej: • program inkorporacyjny- głoszony był przez Narodową Demokrację z Romanem Dmowskim na czele.. a) polskie programy wschodnie.. Przedstawiciele Ententy popierali działania przeciwko bolszewikom, ponieważ chcieli przywrócenia dawnego ładu w Rosji, licząc również na to, że w razie ewentualnej inwazji ze wschodu, Polacy zdołają zatrzymać natarcie zanim dotrze do Europy Zachodniej.Koncepcja federacyjna i inkorporacyjna.. Tak więc postanowiłem takowy temat założyć.Zmusić ich do wyrzeczenia się ich własnej kultury, języka, narodowości i zamienić w Polaków.. Koncepcja inkorporacyjna - twórcą koncepcji był Roman Dmows Odpowiedź na zadanie z Po prostu historia.. Koncepcja federacyjna.Koncepcja inkorporacyjna - koncepcja zaproponowana po I wojnie światowej przez Romana Dmowskiego.Zakładała ona wcielenie ziem do Polski oraz asymilację osób o pochodzeniu niepolskim, tak miało powstać państwo jednolite pod względem narodowości.. Polska walczyła o swoj ą granic ę wschodni ą z Ukrai ńcami i Rosj ą bolszewick ą. Zakładała ona oderwanie od Rosji: Białorusi, Litwy i Ukrainy jako niepodległych państw w federacji z Polską.koncepcja inkorporacyjna Romana Dmowskiego o granica wschodnia - Polska winna byd krajem jednolitym — mniejszości narodowe winny stanowid taką mniejszośd, by z łatwością uległy asymilacji (polonizacji)..

Zakres podstawowy.Koncepcje polskiej granicy wschodniej.

W czasie zajęć zostanie omówiona koncepcja federacyjna i inkorporacyjna polityki wschodniej w kontekście dominujących koncepcji ideologicznych I połowy XX wieku.Jednak nawet mimo tego, wiele istotnych terenów ostatecznie nie weszło w skład terytorium Polski w granicach, których oczekiwaliśmy - pisze prof. Mariusz WOŁOS Dwie główne propozycje polityczne, które charakteryzowały polską politykę wschodnią czasu kształtowania się granic, to koncepcja federacyjna i inkorporacyjna.Polska uznała niepodległość Ukrainy, ta zaś zrzekła się Galicji Wschodniej.. Wschód jako wyzwanie dla polityki zagranicznej III RP.. Kształtowanie się granicy wschodniej Polski.. W Polsce brak było jednego określonego programu wschodniego.. Wydaje się jednak, że linia ta była blefem.KEN w Krakowie.koncepcja federacyjna Józefa Piłsudskiego - polska granica wschodnia nie może mied kształtu z 1772 r. Koncepcja zakładała utworzenie przy pomocy Polski systemu paostw narodowych: Litwy, Białorusi i Ukrainy, stanowiących przedmurze przeciw Rosji, którą Piłsudski uznawał za największego wroga.Koncepcja federacyjna .Wschodnią granicę Polski miały ustalić mocarstwa, jednak nie rozumiały istoty problemu.. Najważniejszą przyczyną różnic były poglądy polityczne ich twórców Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.Istniały dwie koncepcje dotyczące kształtu granicy wschodniej: - koncepcja federacyjna - koncepcja inkorporacyjna 20 Koncepcja federacyjna Autor Józef Piłsudski Powrót do granic przedrozbiorowych Nawiązanie do tradycji jagiellońskich i Rzeczpospolitej Obojga Narodów Stworzenie federacji państw razem z Litwą, Białorusią i Ukrainąkomunizmu..

Dotyczyło to m.in. granicy wschodniej.

Geneza - dwie koncepcje terytorialnego i etnicznego kształtu niepodległej Polski:Można było liczyć, że mimo podziałów, państwa leżące przy wschodniej granicy będą chciały się porozumieć i walczyć u boku Polski ze wspólnym wrogiem.. a. koncepcja inkorporacyjna - autorstwa Romana Dmowskiego - do Polski miały wejść obszary zamieszkałe w większości przez ludność polską - mniejszości narodowe miały zostać spolonizowane.. Dmowski słusznie zauważył, że przegapienie przez Polskę XIX wieku spowodowało narodziny nowoczesnych narodów na Ukrainie i Litwie, którym było nie po drodze z odradzającym się państwem polskim.Kształtowanie się granic II Rzeczypospolitej - koniec I wojny światowej w 1918 r. przyniósł odbudowę państwa polskiego, którego istnienie przerwał III rozbiór Polski w 1795 r. Formowanie terytorium państwa polskiego rozpoczęte pod koniec 1918 r. trwało do 1922 r. i w takim kształcie przetrwało do wybuchu II wojny światowej 1 września 1939 r.Koncepcja Dmowskiego znana jest pod nazwą koncepcji inkorporacyjnej..

Koncepcja inkorporacyjna.

b. założenia: - wcielenie do Polski ziem z przeważającą liczbą ludności polskiej - polonizacja mniejszości narodowych.. Plan minimalny, który można określić mianem przejściowym przewidywał włączenie w granice Polski Wielkopolski, Pomorza, Prus Wschodnich i Górnego Śląska, oraz Królestwa i Galicji.. Józef Piłsudski był twórcą koncepcji federacyjnej, która nawiązywała do polityki prowadzonej przez Jagiellonów w XVI w. i do .1 WALKA O GRANICĘ WSCHODNIĄ PO I WOJNIE ŚWIATOWEJ 1.. Spolonizować.. W samej Polsce ścierały się dwie koncepcje granicy, do tego doszły dążenia niepodległościowe sąsiadów i plany ekspansji bolszewików.. Nie moge połapać się o co w nim chodzi szukalem takiego samego wątku i nie znalazłem ale jak go przeoczyłem to był bym wdzieczny o odesłanie do niego.3.. W literaturze przedmiotu często pojawia się tzw. linia Dmowskiego, czyli przebieg wschodniej granicy Polski zaproponowany przez przywódcę endecji na konferencji pokojowej w Paryżu.. Piłsudski - według niej Polska miała być krajem, który miał dominować w regionie, zaś pozostałe narodowości jak Ukraińcy, mieli pozostawać pod pewnym wpływem politycznym RP.. Już podczas I wojny światowej stworzone zostały dwie koncepcje dotyczące ukształtowania tej linii granicznej.koncepcja wysunięta przez Józefa Piłsudskiego po I wojnie światowej..

... Koncepcja inkorporacyjna Dmowskiego ...🎓 Koncepcje polskiej granicy wschodniej.

Na wschodzie w składzie kraju miały znaleźć się tereny z przeważającą liczbą ludności polskiej, co ułatwiłoby proces .Scharakteryzuj koncepcje granicy wschodniej głoszonej przez Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego .. Była to koncepcja federacyjna Józefa Piłsudskiego.. Rzeczywiście- ataman Petrula reprezentant Ukraińskiej Republiki Ludowej, podpisał 21 kwietnia 1920 roku sojusz z Piłsudskim, jednak społeczeństwo ukraińskie nie .dostałem takie zagadnienie z histori ( Dokonaj analizy porównawczej i oceny koncepcji federalistycznej i inkorporacyjnej w sprawie polskiej granicy wschodniej (1918-1922). ). Gdy w listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, istniejące w kraju stronnictwa polityczne nie miały wspólnego programu dotyczącego kształtu granic odrodzonego państwa.W sprawie przebiegu wschodniej granicy Polski, ze względu na toczącą się tam wojnę, nie można było czekać na decyzje dyplomatyczne.. Polski plakat propagandowy z 1920 Zdj.. Wykształciły się dwie koncepcje granic Polski.. Polityka wschodnia jako kluczowy element myślenia opozycji demokratycznej w PRL.. widziała polską granicę wschodnią w granicach możliwości asymilacyjnych .Przeglądałem ten dział i z zaskoczeniem stwierdziłem, iż nie ma w nim tematu poruszającego dwie koncepcje granicy wschodniej postawione podczas kształtowanie się odrodzonej Polski.. Najważniejszym założeniem było przesunięcie polskiej granicy jak najdalej na wschód i utworzenie niepodległych państw (litewskie, białoruskie i ukraińskie) powiązanych sojuszami (federacjami) z Polską.Koncepcja inkorporacyjna była na pewno dużo bardziej pragmatyczna.. Czołowi polscy politycy proponowali różne rozwiązania tego problemu.. Koncepcje odbudowy terytorialnej Polski.. Koncepcje polskiej granicy wschodniej po I wojnie światowej: Istniały dwie koncepcje kształtu polskiej granicy wschodniej.. Koncepcja federacyjna - twórcą koncepcji był Józef Piłsudski.- Koncepcja ta zakładała federacją z Litwą, Białorusią i Ukrainą, które miały stanowić pas ochronny, służący obronie przed komunistyczną Rosją.Koncepcja federacyjna polskich granic.. Polska została upoważniona do zajęcia Galicji Wschodniej po rzekę Zbrucz Ad.3 Istniały dwie koncepcje, które dotyczyły granicy wschodniej: * koncepcja federacyjna Autor - Józef Piłsudski Cele- Powrót do granic przedrozbiorowych Koncepcja inkorporacyjna - koncepcja zaproponowana po I wojnie światowej przez Romana Dmowskiego.Zakładała ona wcielenie ziem do Polski oraz asymilację osób o pochodzeniu niepolskim, tak miało powstać państwo jednolite pod względem narodowości.. b.Sprawa polskiej granicy wschodniej była poruszana również na konferencji paryskiej..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt