Styl artystyczny i jego funkcje




Odmiany stylu: styl potoczny.. ODMIANY STYLÓW: Styl artystyczny - styl dzieła literackiego, które ma za tworzywo język, ale rządzi się innymi prawami niż wszelkie inne komunikaty językowe.. styl dziennikarski (publicystyczny) styl artystycznyStyl językowy - relacja między znaczeniem tekstu a formą wyrażenia tego sensu za pomocą środków językowych, zmieniającą swoje ukształtowanie w zależności od kontekstu społecznego lub zamysłu ekspresywnego.Ukształtowanie to wynika z celowego doboru jednostek językowych dostępnych w danej odmianie języka, ujawnia się przede wszystkim w warstwie leksykalnej i frazeologicznej .Styl Artystyczny - występuje w dziełach literackich, czyli w tekstach, w których język jako tworzywo pełni inne funkcje niż we wszelkich innych komunikatach językowych.. Jest to styl najbardziej zróżnicowany wewnętrznie.. W stylu mowy konieczne jest zrozumienie specjalnych narzędzi mowy, których używamy w konkretnej sytuacji.. Utwór ukaże wtedy nam swoje prawdziwe oblicze.STYL ARTYSTYCZNY Styl artystyczny cechuje utwory należące do literatury pięknej - utwory poetyckie, prozaiczne i dramatyczne.. Ważną rolę odgrywają w nim środki stylistyczne.. Te środki mowy zawsze mają specjalną funkcję, dlatego są nazywane .Proste formy, które odpowiadają dobrze przemyślanej funkcji - tak można podsumować styl Bauhaus.Ruch rozpoczęty przez Waltera Gropiusa w Weimarze w 1919 roku, który zrewolucjonizował myśl o architekturze, stworzył ponadczasowe klasyki wzornictwa i do dziś cieszy się dużą popularnością.Styl i jego odmiany - to zespół środków językowych wybieranych przez nadawcę lub nadawców tekstu jako najbardziej przydatne ze względu na cel wypowiedzi..

Styl artystyczny znajdziesz w utworach literackich.

styl naukowy.. Styl artystyczny, styl literacki - styl właściwy dla literatury pięknej, oparty na dominacji funkcji estetycznej ().Może się cechować występowaniem różnych środków językowych właściwych danej epoce (onomatopeje, porównania, metafory, epitety, rym, rytm), bogactwem słownictwa, środków obrazowania, obecnością elementów innego stylu itp.Styl artystyczny jest tak bogaty i różnorodny w formy wyrazu, ponieważ ma za zadanie przekazanie odbiorcy informacji o świecie bohaterów tekstu oraz wywołanie wrażeń estetycznych.. Styl ten jest silnie zindywidualizowany, zawierający liczne figury stylistyczne i oryginalne.. Występują ty silne mody stylistyczne i indywidualne upodobnia .Stylizacja - przejaw intertekstualności, celowe naśladowanie w wypowiedzi będącej realizacją danego stylu wybranych cech stylu innego, wyraźnie odcinającego się, dającego rozpoznać jako cudzy i zewnętrzny.Styl ten jest tzw. wzorcem stylizacyjnym.Budowa utworu stylizowanego jest dwugłosowa.. Stylizacja może dotyczyć wszystkich językowych i kompozycyjnych elementów dzieła - może obejmować warstwę foniczną, składniową, morfologiczną i leksykalną, odnosić się do objętości całego utworu lub jego części.Aby móc stwierdzić obecność stylizacji językowej w danym utworze, niezbędna jest możliwość identyfikacji wzorca, a więc .Zanim omówisz bardziej szczegółowo literacki i artystyczny styl mowy, musisz zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi - styl mowy..

Obraz artystyczny często ma jedno jasneindywidualny szczegół.

; Cechy sytuacji komunikacyjnych, w których stosujemy styl urzędowy.. ANAFORA - powtórzenie tego samego słowa lub zwrotu na początku kolejnych segmentów wypowiedzi - Przykład: „myśli o duszy tkliwe .Styl retoryczny we współczesnej polszczyźnie występuje rzadko, należy do archaizmów.. Podłożem zjawisk stylistycznych jest istnienie w języku elementów równoznacznych i bliskoznacznych, spośród których przy tworzeniu tekstów można wybierać.Taniec - układ rytmicznych ruchów ciała, powstających spontanicznie pod wpływem bodźców emocjonalnych lub świadomie wyrażających pewne stany psychiczne, skoordynowanych zazwyczaj ze zrytmizowaną muzyką lub tylko elementem rytmicznym.Ruchy te mają wartość estetyczną i symboliczną, i są w danej kulturze uznawane za taniec przez wykonawców i odbiorców.Styl rozumiany jest więc w potocznym ujęciu jako sposób wyrażania określonej treści.. Styl ten jest zazwyczaj nasycony fachowymi terminami, które mają w obrębie danej dyscypliny ściśle zdefiniowane znaczenie (często odmienne od znaczenia przyjętego w języku powszechnym), dzięki czemu teksty pisane tym językiem nie pozostawiają, jak .styl urzędowo-kancelaryjny (charakterystyczny dla pism i dokumentów),; styl urzędowo-prawny (charakterystyczny dla aktów prawnych, np.: ustaw)..

W języku artystycznym na pierwszy plan wysuwa się funkcja estetyczna i poetycka.

Jego twórcami są najczęściej dziennikarze, którzy poprzez swoja wypowiedz chcą poinformować o czymś odbiorcę (funkcja informacyjna), ale też niejednokrotnie chcą ukształtować jego przekonania, poglądy (funkcja perswazyjna).Środki stylistyczne - inaczej środki dekoracyjne, figury stylistyczne, środki artystyczne i wiele innych… Wszystkie te określenia oznaczają jedno - określają poszczególne elementy wypowiedzi (najczęściej w formie liryki) oraz określają ich funkcje.. Występują w nim liczne napięcia pomiędzy cechami wzorca a cechami charakteryzującymi .STYL PUBLICYSTYCZNY - komunikatywny, czyli prosty i łatwo zrozumiały - sugestywny, przemawiający do umysłu i uczucia - wyposażony w elementy obrazowe - zróżnicowany wewnętrzni ze względu na zbliżenie do stylu artystycznego lub naukowego.. W tekstach zaliczanych do literatury pięknej zauważamy wielkie zróżnicowanie stylistyczno- językowe.Nie wystarczy jednak wtedy stwierdzenie, że „autor użył w tekście wielu środków stylistycznych: epitetów, metafor i symboli".. ALITERACJA - rozpoczynanie sąsiednich wyrazów tymi samymi głoskami - przykład: „(…)moreny, mureny i morza i zorze(…)"(W. Szymborska „Urodziny") - funkcje: * uwypuklenie danego fragmentu tekstu; * podkreślenie melodyjności wiersza 2..

Należy wskazać niektóre z nich, spróbować odczytać ich znaczenia, odkryć funkcje, jakie pełnią w tekście.

dzieła - każde dzieło ma swój językowych.. są to sytuacje oficjalne, nie ma w nich więzi emocjonalnej pomiędzy nadawcą i odbiorcą komunikatu,Może być styl: epoki - zespół środków fonetycznych charakterystycznych dla danej epoki.. Styl artystyczny - sposób pisania i mówienia charakterystyczny dla tekstów, w których najistotniejsza jest funkcja estetyczna (poetycka, autoteliczna).. To język poezji, prozy i dramatu.. Jest to styl właściwy literaturze, czyli przede wszystkim tekstom pisanym, ale mówimy o nim także w wypadku tekstów artystycznych mówionych, np. ludowych przyśpiewek, gawęd, bajek, itp.Styl naukowy - styl funkcjonalny języka używany w tekstach o charakterze naukowym, ukształtowany na gruncie języka standardowego.. Ze względu na cel wypowiedzi, jej funkcje wyróżnia się style typowe, podporządkowane pewnym normom, łączące teksty w pewne grupy.1.. Wypowiedzi artystyczne podporządkowane są funkcji estetycznej, a więc ich język i styl służą zwróceniu uwagi czytelnika na sposób mówienia .W pierwszej grupie znajdzie się styl artystyczny, indywidualny, np. autora lub konkretnego tytułu, ale bliskie jego kryteriom są style epoki, prądu literackiego, gatunku.. Twórcy dzieła literackiego swobodnie korzystają z różnych środków językowych.Styl artystyczny - stosuje się go w tekstach literackich.Wypowiedź ukształtowana w ten sposób zwraca uwagę odbiorcy na formę i język utworu.. Dotknij krótko tej definicji.. STYL ARTYSTYCZNYStyl - językowe ukształtowanie wypowiedzi Stylizacja - zabieg językowy, którego celem jest upodobnienie tekstu do określonej formy wypowiedzi, np. archaizacja, dialektyzacja Styl potoczny: • Wypowiedzenia często błędne, tzw. anakoluty, elipsy, równoważniki zdań, • Kolokwializmy, wulgaryzmy, słowa nacechowane emocjonalnie (np. zdrobnienia i zgrubienia), neologizmy .Styl artystyczny ma ścisły związek z literaturą.. W języku artystycznym na pierwszy plan wysuwa się funkcja estetyczna i poetycka.. W poemacie takie ekspresyjne szczegóły bardzo często pełnią funkcję punktu odniesienia obrazu, popychając naszą wyobraźnię, zachęcając do uzupełnienia sytuacji lirycznej.. styl urzędowo - kancelaryjny.. Charakteryzuje się bogatym, wyszukanym słownictwem, zastosowaniem środków stylistycznych (metafor, porównań, epitetów, neologizmów - więcej informacji na ich temat znajdziecie tutaj: Środki stylistyczne, które warto znać.Styl artystyczny Odrębne cechy posiadają style ludzi pióra i w ogóle artystów, są o wiele barwniejsze i mniej sformalizowane, często indywidualne i wyraziste, czasami nawet niepowtarzalne.. Styl przemówień (retoryczny) jest podniosły, bogaty w emocje, charakteryzuje się starannie dobranym słownictwem, ale takim, by dotrzeć do rzeszy .Artystyczny detal i jego rola w tworzeniu obrazu.. styl przemówień.. 5) Funkcją stylu gotyckiego była funkcja " Bliżej Boga ", oznaczało to, że im kościół był wyższy tym ludzie byli .Stylizacja językowa..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt