Działalność rzeki w biegu górnym




W biegu środkowym i dolnym pogłębienia korytka jest słabsze, chociaż zachodzi, aż do osiągnięcia przez rzekę podstawy .1.. W biegu środkowym i górnym odznacza się jedynie na progach skalnych i na wodospadach.. Przepływa przez cztery miasta - Wisłę, Ustroń, Skoczów i Strumień.. d) W środkowym biegu rzeki przeważa erozja wsteczna / erozja boczna.. Takie ujście powstaje tez wtedy gdy rzeka wpada do głębokiego zbiornika.Górny bieg rzeki charakteryzuje się najintensywniej zachodzącymi procesami erozji wgłębnej, czyli takiej, która zachodzi w podłożu i prowadzi do ustawicznego obniżania dna.. Określenia używa się w umownym oznaczeniu poszczególnych odcinków rzeki.W typowym przekroju rzeki wyróżnia się trzy etapy: bieg górny - odcinek rzeki od źródła, po tereny wyżynne.Przeważa erozja denna, występuje także erozja boczna oraz wsteczna.Początkowo w górnym biegu rzeka płynie zazwyczaj po stromych .Dlaczego w środkowym i dolnym biegu rzeki świat roślin i zwierząt jest bogatszy niż w biegu górnym?. Polub to zadanie.. Przeważa tu erozja wgłębna, prowadząca do pogłębiania doliny.. Dnem doliny biegną drogi i linia kolejowa.Materiał niesiony przez rzekę w tej części jest największy.. W rzekach płynącychprostolinijnie erozja boczna zachodzi bardzo powoli, gdy .. (biegi) rzeki: górny, środkowy,W górnym biegu spadek rzeki jest przeważnie największy i płynie ona najszybciej..

Bieg rzeki.

Duże dopływy rzeki Ob w górnym biegu: Charikh, Alei, Chumysh, Inya, Tom.. Rzeka przerzuca swój nurt z jednej strony na drugą, podcinając brzegi i .3 - dolny bieg; osadzanie i erozja boczna, 4 - ujście; osadzanie.. a) Dominujący proces rzeźbotwórczy: b) Ilość niesionej wody: c) Prędkość przepływu wody: d) Rodzaj niesionego materiału: e) Formy powstałe na tym odcinku:W biegu górnym rzeka ma duży spadek, transportuje więc dużo materiału skalnego.. Katarzyna.. Jeśli zainteresował Was temat rzek to zapraszam do zainstalowania bezpłatnej aplikacji na smartfony i tablety WWF Free Reavers.. 2011-12-15 18:18:35; jakie zwierzęta znajdują się w środkowym biegu rzeki 2010-01-20 17:37:25W górnym biegu rzeki woda płynie szybko, jest zimna, czysta i natleniona.. W środkowym biegu rzeki woda płynie wolno, jest cieplejsza, słabiej natleniona i mniej przejrzysta niż w górnym biegu.Rzeka wydłuża swój bieg, rozdziela się na ramiona, a z osadów na powierzchni buduje stożek napływowy zwany deltą.. Dzięki dużym różnicom wysokości (czyli dużemu spadkowi) woda w górnym biegu płynie prędko.b) Ławice tworzą się w górnym / dolnym biegu rzeki.. Może ona doprowadzić do cofnięcia się progów skalnych (stopni skalnych w korycie rzeki, powstałych w wyniku różnic w prędkości przebiegu erozji skał).b) Ławice tworzą się w górnym / dolnym biegu rzeki..

Dominuje ona w biegu środkowymrzeki.

Jeden brzeg rzeki jest podmywany przez nurt, a materiał zabrany z niego osadzany jest na drugim brzegu.Aplikacja.. Zróżnicowanie erozji, jej intensywność warunkowane są głównie odpornością skał podłoża, ale nie bez znaczenia są też - spadek rzeki, prędkość płynięcia, ilość niesionego materiału.W rzece możemy wyróżnić trzy odcinki: bieg górny, środkowy i dolny.. Żyją tu tylko zwierzęta przystosowane do bystrego prądu; rośliny są niewielkie i przytwierdzone do dennych kamieni.. W Polsce najwięcej źródeł znajduje się w górach oraz na wyżynach.. Ma tu miejsce erozja i akumulacja boczna, które prowadzą do poszerzania .Rzeźbotwórcza działalność rzek 1.Scharakteryzuj górny odcinek biegu rzeki według podanych kryteriów.. 4.Podkreśl czynnik sprzyjający tworzeniu się ujść lejkowatych rzek : a) rzeki uchodzące do płytkich mórz o niewielkich pływach morskich.Rzeki płynące przez zróżnicowane pod względem wysokości obszary, od górskich i wyżynnych , po nizinne, chociaż nie zawsze tak być musi, mają najczęściej trzy główne odcinki swego biegu, tj. górny, środkowy i dolny - rys. 1. rys.1..

Przeważa działalność transportowa nad erozja wgłębną.

bieg środkowy- spadek rzeki jest tu mniejszy niż w odcinku górnym.. Działalność wód rzecznych polegać może na:W górnym biegu rzeki siły erozyjne są bardzo duże, proces erozji przeważa nad procesami akumulacyjnymi i przyczynia się do urozmaicenia rzeźby terenu.. Bieg górny rozpoczyna się u źródła źródła, czyli miejsca, z którego rzeka bierze początek.. d) W środkowym biegu rzeki przeważa erozja wsteczna / erozja boczna 4.Podkreśl czynnik sprzyjający tworzeniu się ujść lejkowatych rzek : a) rzeki uchodzące do płytkich mórz o niewielkich pływach morskich.Wisła - królowa polskich rzek rodzi się wysoko w górach, na stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.. Różni się ona swoim wyglądem w kolejnych etapach biegu rzeki.. Rzeka jest ważnym węzłem komunikacyjnym: działają tu porty: Biysk, Barnaul i Nowosybirsk.. Na tym odcinku przeważa erozja wgłębna.. Jej charakterystycznym wytworem są doliny rzeczne mające kształt litery V.. Takie ujście powstaje tez wtedy gdy rzeka wpada do głębokiego zbiornika.erozja rzeczna - przenoszenie cząstek przez prąd rzeki bądź falowanie wody: W górnym biegu rzeki występują: erozja wgłębna - polega na wcinaniu się rzeki w koryto rzeczne poprzez niszczenie go przez niesione przez rzekę materiał skalny Efekty: tworzenie się dolin głębokich i wąskich V-kształtnychRzeka zatem wyprostuje swój bieg, pozostawiając starorzecze..

Erozja wgłębna rzeki jest najbardziej intensywna w jej biegu górnym.

Wody górnego Ob są aktywnie wykorzystywane w gospodarce narodowej.. W biegu górnym przyjmuje kształt zbliżony do litery "V", a w biegu dolnym do litery "U".Scharakteryzuj rzeźbotwórczą działalność rzeki w: a) górnym biegu b) środkowym biegu c) dolnym bieg.. ujście lejkowate - eustaria, fala przypływów wdziera się w koryto rzeki, niszczy je i rozszerza, nadając kształt lejka.. W swym górnym biegu Wisła pokonuje około 860 metrów różnicy wysokości.. W środkowym biegu rzeka płynie znacznie wolniej.Erozja wsteczna przebiega najintensywniej w górnym biegu rzeki.. - ujście lejkowate - eustaria, fala przypływów wdziera się w koryto rzeki, niszczy je i rozszerza, nadając kształt lejka.. 2012-01-12 17:01:24; Jakie są przystosowania istot żywych do życia w poszczególnych częściach rzeki (w biegu górnym, środkowym i dolnym) ?. Dolina ma strome zbocza, a w jej dnie występują liczne progi, na których tworzą się czasem wodospady.. c) Meandry nazywane są również zakolami / starorzeczami.. Na tym odcinku przeważa erozja wgłębna.. W rumowisku rzecznym przeważa drobny materiał (m.in ziarna kwarcu, minerały ilaste oraz szczątki roślinne), unoszony w postaci zawiesiny.Za Nowosybirskiem rzeka wynurza się na rozległe obszary równiny Vasyugan.. Działalność rzeki w biegu górnym: a- erozja wgłębnaW biegu środkowym i dolnym pogłębienia korytka jest słabsze, chociaż zachodzi, aż do osiągnięcia przez rzekę podstawy erozyjnej, czyli poziomu rzeki głównej, jeziora lub morza.1.scharakteryzuj rzeźbotwórcza działalność rzek w jej górnym, środkowym i dolnym biegu.Działalność niszcząca rzeki polega na: pogłębianiu koryta rzecznego, .. W środkowym biegu , wraz ze zmniejszeniem się spadku terenu, rzeka traci możliwość transportowania dużych okruchów skalnych.W zależności od odcinka rzeki mamy: w górnym jej biegu (duży spadek) dominację erozji wgłębnej i wstecznej; w środkowym jej biegu (nieco mniejszy spadek) przewagę erozji bocznej; w dolnym jej biegu (minimalny spadek) dominację akumulacji; W dolnym biegu rzeki przepływ wody jest bardzo duży, a spadek bardzo mały.Rzeka wydłuża swój bieg, rozdziela się na ramiona, a z osadów na powierzchni buduje stożek napływowy zwany deltą.. a) górny bieg - zachodzi erozja wgłębna i wsteczna; w wyniku erozji powstają .Niesiony przez rzekę w górnym biegu materiał skalny jest po drodze rozkruszany i zaokrąglany, co prowadzi do powstawania otoczaków.. Dlatego też woda niesie znacznie mniejsze okruchy niż ma to miejsce w górnym biegu rzeki.. W każdym biegu występują jednak pewne wspólne elementy, takie jak: Koryto rzeki - podłużne zagłębienie terenu, którym płynie woda rzeki.. Działalność gospodarcza .. W środkowym biegu rzeki jej spadek jest dużo mniejszy, procesy erozji wgłębnej znacznie się osłabiają.. Proces ten jest odpowiedzialny za powstawanie dolin rzecznych o charakterystycznym kształcie przypominającym literę V (tzw. doliny V- kształtne).Bieg rzeki - linia spływu wód rzecznych w rzucie pionowym..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt