Promień przechodzący przez ognisko soczewki skupiającej a następnie padający na soczewkę




OF H h F r H x y h f Obraz o wysokości h, rzeczywisty na przecięciu promieni odbitychNajpierw rysujemy zielony promień, wychodzący z czubka przedmiotu, biegnący równolegle do osi optycznej, po przejściu przez soczewkę przechodzący przez ognisko zwierciadła.. Promień przechodzący przez środek soczewki nie załamuje się.Obraz w soczewce skupiającej powstaje w wyniku przecięcia się co najmniej 2 promieni załamanych obraz rzeczywisty lub ich przedłużeo obraz pozorny).. Następnie rysujemy promień pomarańczowy wychodzący z czubka przedmiotu i przechodzący przez środek soczewki, po przejściu biegnący bez załamania.Następnie rysujemy promień biegnący od czubka przedmiotu przez ognisko do soczewki i po przejściu biegnący prostopadle do osi optycznej (promień czerwony).. Odbicie i rozproszenie światła.. Te dwa promienie przecinają się w punkcie, gdzie utworzy się obraz płomienia.. Rzeczywista soczewka ma .Soczewki - konstrukcja obrazów Strona 3 Przykład konstrukcji obrazu otrzymywanego za pomocą soczewki rozpraszającej.. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.W powietrzu soczewki wypukłe skupiają, a wklęsłe - rozpraszają światło.. Dioptrie - wartości dodatnie i ujemne.. Wiązka promieni równoległych do głównej osi optycznej po przejściu przez soczewkę: Skupiającą - zostaje skupiona w jednym punkcie, zwanym ogniskiem soczewki..

Ognisko F i ogniskowa f soczewki skupiającej.

Rys. 15.3. a - konstrukcja obrazu A 1 6, przedmiotu AB w soczewce skupiającej: przedmiot AB znajduje się za podwójną ogniskową soczewki; b - bieg promieni w aparacie fotograficznymPromień (1), po przejściu przez soczewkę, przejdzie przez jej prawe ognisko F2. Dla promienia (2) soczewka zachowa się jak zwykła szyba i nie zmieni jego kierunku.. Zjawiska cienia i półcienia.. Rozpraszającą - staje się wiązką promieni rozbieżnych.. Przy używaniu jej jako lupy daje ona efekt powiększania oglądanych przedmiotów.. Skieruj światło z punktu A tak aby promień padający przechodził przez ognisko pozorne soczewki oraz narysuj bieg promienia światła.. Światło i jego właściwości.. 1 - biegnący równolegle do osi optycznej soczewki, po załamaniu przechodzi - jego przedłużenie - przez tzw. ognisko pozorne soczewki (leżące po tej samej stronie soczewki, co przedmiot) 2 - biegnie bezpośrednio przez środek soczewki (ulega niewielkiemu .kierunek promienia przechodzącego przez środek soczewki nie ulegnie zmianie, promień padający na soczewkę pod takim kątem do osi optycznej soczewki, że jego przedłużenie pada na ognisko urojone F leżące po drugiej stronie soczewki, po przejściu przez soczewkę będzie biegł równolegle do osi optycznej soczewki.przejściu przez soczewkę..

Obrazy tworzone przez zwierciadła sferyczne.

Hipoteza sformułowana przez uczniów: Za pomocą soczewki skupiającej otrzymujemy obraz: rzeczywisty, pozorny, prosty, odwrócony, powiększony, pomniejszony, takiej samej wielkości, brak obrazu.3 Promień (), po przejściu przez soczewkę, przejdzie przez jej prawe ognisko F. Da promienia soczewka zachowa się jak zwykła szyba i nie zmieni jego kierunku.. Odległość ogniska od środka optycznego soczewki nazywa się jej ogniskową.Ogniskowa f zależy od promieni krzywizny obu powierzchni roboczych i oraz .Pamiętamy na pewno jeszcze z gimnazjum, że jeżeli na taką soczewkę pada wiązka równoległa do osi optycznej, skupia się w jednym punkcie, zwanym ogniskiem, które zwykle oznacza się przez F. Odległość ogniska od soczewki f nazywa się ogniskową soczewki .Promienie idące równolegle do osi optycznej załamują się w ten sposób by przejść przez ognisko po drugiej stronie soczewki.. Położenie tego punktu zależy od promieni krzywizy obu powierzchni ograniczających soczewkę, a także materiału, z którego soczewka jest wykonana i otoczenia, w którym się znajduje.a) Promień padający równolegle do osi optycznej przecina za soczewką ognisko F i. b) Promień padający, przechodzący przez punkt O nie zmienia swojego kierunku za soczewką..

Światło przechodzące przez ognisko po stronie przedmiotu po załamaniu się na soczewce biegnie dalej równolegle do osi optycznej.

Zwierciadła.. Punkt przecięcia się promieni (lub ich .Katedra Fizyki SGGW - 2 - Ex62 1 1 1 fu f1 f2 (3) Wyznaczanie ogniskowej soczewki metodą Bessela Soczewka skupiająca W równaniu soczewek (2) odległości a i b (przedmiotu i obrazu od soczewki) są zamienne, tzn. przy stałej odległości l przedmiotu od ekranu istnieją dwa położenia soczewki, przy których na ekranie otrzymujemy ostry obraz: raz powiększony, drugi raz zmniejszony, rys.Optyka rozwiązania zadań klasa 8.. Stąd każda soczewka posiada oś optyczną i punkt, w którym skupia się wiązka równoległa do osi optycznej, zwany ogniskiem soczewki.. promień wychodzący z ogniska po załamaniu w soczewce biegnie równolegle do jej osi głównej, 2. promień równoległy do osi po załamaniu przechodzi przez ognisko, 3. promień przechodzący przez środek optyczny soczewki nie doznaje zmiany kierunku.promień padający równolegle do osi optycznej - po przejściu przez soczewkę jego przedłużenie przechodzi przez ognisko pozorne; promień przechodzący przez środek soczewki - po przejściu przez soczewkę promień nie ulega odchyleniu.. Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.. Na koniec promień niebieski padający na środek zwierciadła i przechodzący przez soczewkę bez załamywania się (promień niebieski)..

Zadaniem soczewki jako prostego urządzenia optycznego jest załamywanie przechodzącego przez nią światła.

Następnie skieruj światło z punktu A tak aby promień padający padał na środek soczewki i narysuj bieg promienia światła przed i po załamaniu.. Te dwa promienie przecinają się w punkcie, gdzie utworzy się obraz płomienia.. 3.Ogniskowa - odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego np. odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne, biegnące przed przejściem przez soczewkę równolegle do jej osi.Soczewka zmienia bieg promieni i nie są one już do siebie równoległe, ale przecinają się w ognisku soczewki.. Już tyko da kontroi sprawdzamy bieg promienia (3), który, jako przechodzący przez ognisko F, po przejściu przez soczewkę pobiegnie równoege do .Jeśli więc soczewka jest mocniejsza i wszystkie załamane przez nią promienie skupiają się w odległości ½ metra od środka soczewki, to jej moc wynosi 2 dioptrie, a jeśli w odległości około 33 cm - to 3 dioptrie.. Obowiązuje zasada odwracalności biegu promienia, tzn. jeżeli promień skierujemy na soczewkę w przeciwną stronę w stosunku do tej, po której on przyszedł, to będzie biegł po tej samej .czas po przejściu przez soczewkę promienie te przecinają się w jednym punkcie F zwanym ogniskiem soczewki - Rys. 5.. Odpowiednio nazywamy je soczewkami skupiającymi soczewkami skupiającymi oraz rozpraszającymi rozpraszającymi.. Zjawisko załamania światłaJeśli na soczewkę skupiającą pada wiązka promieni równoległych, po przejściu przez nią skupia się ona w punkcie, zwanym ogniskiem (w przypadku soczewki rozpr.3 - promień, który przechodzi przez ognisko F, po załamaniu w soczewce musi wyjść jako równoległy do głównej osi optycznej / soczewki (a, b).. c) Promień padający, przechodzący przez ognisko F o, jest za soczewką równoległy do osi optycznej.soczewka - budowa, ognisko i ogniskowa soczewki, bieg promieni przez soczewkę, obraz rzeczywisty a pozorny.. W soczewkach rozpraszających obraz, który powstaje, jest zawsze prosty, pomniejszony i pozorny.Promień przechodzący przez środek soczewki nie zmienia swojego kierunku.. Soczewka skupiająca.. Każdy promieo padający równoległy do głównej osi optycznej po przejściu przez soczewkę przejdzie przez ognisko.. Opisany przypadek soczewki załamującej promienie równoległe do ogniska, to tzw. soczewka skupiająca (bo "skupia" promienie świetlne do ogniska).. do osi optycznej przechodzi przez soczewkę rozprasza-Podstawową funkcją soczewek jest symetryczne względem osi skupianie lub rozpraszanie światła.. Już tylko dla kontroli sprawdzamy bieg promienia (3), który, jako przechodzący przez ognisko F1 W soczewkach rozpraszających obraz, który powstaje, jest zawsze prosty, pomniejszony i pozorny.Po przejściu przez ognisko wiązka staje się rozbieżna.. Zdolność skupiająca soczewki może przybierać wartości dodatnie lub ujemne.promień przechodzący przez środek soczewki nie zmienia kierunku, ulega niewielkiemu przesunięciu, które dla cienkich soczewek możemy pominąć..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt