Zastosowanie biotechnologii w oczyszczaniu ścieków




Bez mechanicznego oczyszczania ścieków prawidłowe funkcjonowanie prawie żadnej oczyszczalni nie było by możliwe.Większość ścieków, jakie wytwarzamy, oczyszczane jest w oczyszczalniach biologicznych.. Nie chcę tutaj pisać o tym, że oczyszczalni w Polsce jest w ogóle za mało ani o tym, kto jakie ścieki produkuje, chciałbym skoncentrować się na samym procesie oczyszczania, a dokładnie na bakteriach, które w oczyszczalniach biologicznych są za niego odpowiedzialne.Biotechnologia ma również znaczenie dla ochrony środowiska, m.in. znajduje zastosowanie w oczyszczaniu ścieków, neutralizacji i bioutylizacji odpadów, a także w produkcji biogazu.. Organizmy o określonych cechach otrzymuje się przez selekcję sztuczną.. Samooczyszczanie wód.Wspomaga mechaniczne oczyszczanie ścieków przez zastosowanie koagulantów, takich jak siarczan żelazowo-aluminiowy.. Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, .. ← Chemia w oczyszczaniu ścieków przemysłowych Kriokoncentracja w oczyszczaniu .Oczyszczalnia ścieków - zespół urządzeń i obiektów technologicznych oraz obiektów towarzyszących (niezbędnych dla dostarczenia energii, stworzenia odpowiednich warunków pracy obsługi, przebiegu, kierowania i kontroli procesów technologicznych) służących do usuwania zanieczyszczeń zawartych w ściekach.Do zadań oczyszczalni należy również przeróbka i unieszkodliwianie .Oczyszczanie ścieków - proces technologiczny polegający na usuwaniu ze ścieków zanieczyszczeń i osadów oraz substancji chemicznych w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin..

Zastosowanie biofilmów w biotechnologii środowiskowej / 137 8.4.

Oczyszczanie ścieków może być realizowane przy pomocy różnych metod i z udziałem zróżnicowanych preparatów.. Najwa żniejsze gatunki stali nierdzewnych stosowane w procesach oczyszczania 5.. Złoża zraszane, spłukiwane i wieżowe / 142 8.6.2.. Jednym z częściej używanych specjalistycznych środków chemicznych są flokulanty.W jej wyniku powstaje mieszanina gazów, głównie metanu i tlenku węgla(IV), zwana biogazem - tworzy on źródło energii.. Więcej.. Intensyfikacji procesu, w stosunku do naturalnego samooczyszczania, dokonuje się stosując zwiększoną ilość drobnoustrojów, które biorą udział w procesie, co w efekcie zwiększa wydajność oczyszczania ścieków.W oczyszczaniu ścieków wyróżnić możemy dwie metody - pierwszą nazywamy złożem biologicznym.. Oczyszczanie mechaniczne.. Spawanie 7. Rozpoznawanie stali nierdzewnych zawierających molibden 8.. Tlenowy proces oczyszczania ścieków, jak sama nazwa wskazuje, zachodzi w obecności powietrza (tlenu), podczas gdy procesy beztlenowe charakteryzuje braku dostępu do niego.. Większość istniejących oczyszczalni ścieków to oczyszczalnie biologiczne, wykorzystujące osiągnięcia biotechnologii.8.3.. .1. osadów powstających podczas aerobowego oczyszczania ścieków miejskich 2. odpadów rolnych (gnojowicy) 3. ścieków z przemysłu fermentacyjnego, spożywczego, z biomasy 4. przerobu organicznej frakcji stałych odpadów komunalnych Biogaz W wyniku degradacji związków organicznych zawartych w ściekach powstaje biogaz.Flokulanty i ich zastosowanie w oczyszczaniu ścieków..

Typy reaktorów z biofilmem stosowane w oczyszczaniu ścieków / 142 8.6.1.

.Biotechnologia w ochronie środowiska W materiale przedstawiono zastosowanie wybranych metod biotechnologicznych w ochronie środowiska, w tym produkcję biopaliw, biogazu oraz wykorzystania biotechnologii w bioremediacji.. Biotechnologia tradycyjna ma zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz ochronie środowiska.W krajach wysoko rozwiniętych organizmy wykorzystywane są na skalę przemysłową w miejscach, takich jak oczyszczalnie ścieków czy zakłady utylizacji odpadów.. 2.Objętość ścieków w reaktorze - 9 dm 3, po kolejnym cyklu oczyszczania wymiana 1,7 dm 3 ścieków oczyszczonych biologicznie na wodny roztwór mleka tłustego 3,2% w stosunku: 0,3 dm 3 mleka i 1,4 dm 3 wody wodociągowej.. Odporno ść stali nierdzewnych na korozj ę 6.. Dostęp do tlenu jest warunkiem bezpośrednio wpływającym na typy bakterii i innych mikroorganizmów zaangażowanych w proces oczyszczania ścieków.Proces oczyszczania ścieków zachodzi w warunkach tlenowych lub beztlenowych, jednak w obecności tlenu jest szybszy.. Kursom obowiązkowym towarzyszy obszerny zbiór kursów do wyboru.. Zastosowanie technik molekularnych w badaniach zespołów mikroorganizmów podczas oczyszczania ścieków 35 Irena Wojnowska-Baryła, Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska, Magdalena Zielińska Wstęp 35 2.1..

Poniżej przedstawione zostaną niektóre systemy oczyszczania ścieków.

1: Katedra Biotechnologii w Ochronie Środowiska, Wydział Nauk o Środowisku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.. Przykłady technik wykonania konstrukcji IV Korzy ści z zastosowania stali nierdzewnej w instalacjach oczyszczania ścieków 1.Biotechnologia klasyczna wykorzystuje organizmy lub produkowane przez nie substancje naturalnie występujące w przyrodzie.. Bioindykator - gatunek wskaźnikowy.. Podziel się z innymi .Zastosowanie mikroorganizmów w biotechnologii środowiskowej i ochronie środowiska.. Złoża obrotowe zanurzane .Wzrost liczby ludności, zastosowanie nowoczesnych, efektywniejszych technologii oczyszczania ścieków skutkuje znaczącym wzrostem ilości wytwarzanych osadów ściekowych.1) Rosną również koszty związane z ich przeróbką oraz zagospodarowaniem.. Osady ściekowe poddawane są procesom przeróbki w celu ustabilizowania ich właściwości .ZASTOSOWANIE ORAZ PERSPEKTYWY ROZWOJU TECHNOLOGII GRANULACJI TLENOWEJ W OCZYSZCZANIU ŚCIEKÓW..

Warunki oczyszczania ścieków w złożach biologicznych: 138: 8.5.

Problem ten zaczęto badać w 1988 roku, kiedy EPA (Environmental Protection Agency) wdrożyła program oceny wpływu popiołów na środowisko.. Parametry pracy złóż biologicznych / 138 8.6.. Zastosowanie biotechnologii w ochronie środowiska: produkcja tworzyw biodegradowalnych, paliw oraz testów do oceny stanu środowiska.Zastosowanie biofilmów w biotechnologii środowiskowej: 137: 8.4.. Ciekawe rozwiązania, Ekologia, Nowe technologie 0.. Dodatkowo, duża liczbą zajęć laboratoryjnych i konwersatoryjnych pozwala na ścisłe łączenie wiedzy teoretycznej studentów z ich umiejętnościami praktycznymi.Wielka różnorodność zanieczyszczeń w tych ściekach sprawia, że nie ma standardowych metod ich oczyszczania.. Proces oczyszczania ścieków zachodzi w warunkach tlenowych lub beztlenowych, jednak w obecności tlenu jest szybszy.2.. Wyniki z ośmiu serii pomiarowych - semestr zimowy 2007 / 2008.W tym celu należy zastosować odwróconą osmozę.. Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając techniki membranowe jest ilość ścieków, które chcemy oczyścić.. Wówczas np. w oczyszczalni ścieków w specjalnym zbiorniku znajduje się nieruchome złoże, które zawiera żużel, koks, kamienie, itd., zaś na nim osadzony jest materiał biologiczny, którym mogą być bakterie, grzyby, protisty, itd.W oczyszczaniu ścieków zastosowanie znalazły metody mechaniczne, biologiczne i niekiedy stosowane chemiczne.. Struktury zbiorowisk mikroorganizmów kształtujące się w systemach oczyszczania ścieków 35 2.2.zastosowanie biotechnologii w procedurach uzdatniania wód i oczyszczania ścieków.. Typy reaktorów z biofilmem stosowane w oczyszczaniu ścieków .. Biotechnologia ścieków - RECENZJE.. Ukryj.. Ta pozycja nie ma jeszcze recenzji.. Ogólne zasady gospodarki ściekowej w zakładzie obejmują: odzyskiwanie cennych substancji, osobne pozbywanie się odpadów bardzo szkodliwych, uśrednianie składu ścieków, oczyszczanie metodami biologicznymi.. Metody chemiczne stosuje się zwykle w przypadku .156 ZASTOSOWANIE ORAZ PERSPEKTYWY ROZWOJU TECHNOLOGII GRANULACJI TLENOWEJ W OCZYSZCZANIU ŚCIEKÓW Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska1 1 Katedra Biotechnologii w Ochronie Środowiska, Wydział Nauk o Środowisku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, e-mail: [email protected].. Powodują one wytwarzanie się kłaczków wodorotlenku glinu lub żelaza, które absorbują lekkie zanieczyszczenia i pomagają im opaść na dno w procesie sedymentacji.. Osiągnięcia biotechnologii stosuje się głównie w rolnictwie, ale również w medycynie, przemyśle spożywczym, chemii, farmakologii, a nawet energetyce.. Parametry pracy złóż biologicznych: 138: 8.6..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt