Wojny rzeczpospolitej w xvii wieku karta pracy




Wojny polsko-tureckie 4.. Rosja - od „wielkiej smuty" do europeizacji w czasach Piotra I.. (0 3 pkt) Podkreśl te pojęcia i postacie, które odnoszą się do konfederacji targowickiej.. Uczniowie przedstawiają efekty pracy - każda grupa inne ćwiczenia.IV.. Ważne pojęcia: Zygmunt III Waza - król Polski w latach 1587-1632; w 1588 r. pod Byczyną hetman Jan Zamoyski pokonał wojska Maksymiliana Habsburga, .Rzeczpospolita Polska w drugiej połowie XVII w., była bez przerwy atakowana przez wrogie narody.. Bohdan Chmielnicki, który stanął na czele powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej, sprzymierzył się z Rosjanami, oddając im Ukrainę na mocy układy w Perejasławiu w 1654 roku.. Rzeczpospolita w połowie XVII wieku: - kryzys w Polsce spowodowany: skutkami wojen XVII-wiecznych (śmierć 1/3 ludności; zniszczenia, brak rąk do pracy, zła sytuacja chłopów); wprowadzeniem zasady liberum veto (1652); wzrostem wpływu magnatówZrozumieć przeszłość cz.2 Rozdział IV / Wojny i kryzys Rzeczypospolitej w XVII wieku.. 18.Przemiany wewnętrzne w Rzeczpospolitej w XVII w. Osłabienie RP po wojnach XVII w. c) Przedstaw skutki gospodarcze i polityczne wojen XVII wieku.Mapa myśli - Wojna w 2 poł. XVII wieku Rzeczpospolitej z Turcją.. Życzę miłego rozwiązywania.8.. C. z Turcją i Francją.. Byli to między innymi: Tatarzy, Szwedzi, Kozacy, Rosjanie i inni..

Wojny i kryzys Rzeczypospolitej w XVII wieku , Część 2.

Temat: Wojny Rzeczypospolitej z Turcją.. XVII wieku wzmocniła się w Rzeczypospolitej pozycja emigrujących z Turcji Ormian.. Zygmunt III - elekcyjny król Polski był jednocześnie spadkobiercą dziedzicznej korony szwedzkiej.. Nazwa formacji A. husaria, pikinierzy, janczarzy B. Typ formacji B. piechota, artyleria, kawaleriaWojny Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku, test z historii Test z zakresu wojen polsko-kozackiej, polsko-rosyjskiej, polsko-szwedzkiej i polsko-tureckiej.. O sprawdzianie Praca klasowa została przygotowana standardowo w dwóch wersjach, A i B. Każda z wersji zawiera po 9 zadań do rozwiązania, a łącznie do .W latach 30.. Temat: Wojny polsko-szwedzkie.. Po śmierci swego ojca - Jana III koronował się na króla Szwecji.. patriotyzm, zdrada, Seweryn Rzewuski, Tadeusz Kościuszko, Stanisław Szczęsny Potocki, zwolennicy Konstytucji 3 maja Zadanie 2.Rzeczpospolita na początku XVIII wieku znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie.. Na przełomie XVI i XVII wieku wyraźnie pogorszyły się stosunki polsko-tureckie.. Wojny z Turcją w XVII w.. W ten sposób na krótko Polska i Szwecja znalazły się w unii personalnej.W XVII wieku proces rozwoju miast hamował anty miejski sposób prowadzenia polityki celnej i cenowej..

Ćwiczenie nr 2 Dopasuj bitwy do ...Karta pracy 12.

Kultura baroku w Europie; Lekcja powtórzeniowa - poziom podstawowy - KLUCZ ; 22.. Następowały ciągłe zmiany granic na skutek zawieranych porozumień oraz nieustannie trwających wojen.. M.in. pod wpływem rzemiosła ormiańskiego w Polsce popularyzowały się wzorce wschodnie, szczególnie w ubiorze i orężu.Wojna polsko-rosyjska (1654-1667), wojna moskiewska 1654-1667 znana jako potop rosyjski - wojna obronna Rzeczypospolitej Obojga Narodów wobec najazdu na jej terytorium wojsk Carstwa Rosyjskiego rozgrywająca się w latach 1654 - 1667, na czas której przypadł również potop szwedzki (1655-1660).. Pozwoliło to ksi ążętom pruskim w XVIII wieku na przekształcenie Prus w królestwo, które w krótki czasie stanie si ę pot ęgą militarn ą i ostatecznie doprowadzi do rozbiorów Rzeczypospolitej.. a) Wymień państwa, z którymi Rzeczpospolita prowadziła wojny w XVII wieku.. Jednak to nie było jedyną przyczyną kryzysu Polski.Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartę pracy: WOJNY POLSKO-SZWEDZKIE W XVII WIEKU i prosi o wypełnienie - uczniowie pracują w zespołach 4-5 osobowych, pomagając sobie wzajemnie..

test > Wojny i kryzys Rzeczypospolitej w XVII wieku.

Rewolucja przemysłowa w Anglii w XVIII w.. Potop szwedzki.. Wejście do polityki europejskiej.Zdecydowanie gorszy obrót sprawy miały wypadki podczas wojny z Rosją na początku drugiej połowy XVII wieku.. Wojny polsko-szwedzkie w XVII w.. - podręcznik "Wczoraj i dziś".. Wojny z Rosją w XVII w.. Wojny polsko-rosyjskie 3.. Wojny polsko-kozackie (powstanie Chmielnickiego) Wojny polsko-szwedzkie rozpoczęły się już w 1600 roku, gdy Zygmunt III Waza (król Polski) został odsunięty od tronu szwedzkiego.. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, służy pomocą i wyjaśnia.. WOJNY Z ROSJ Ą W XVII w.. Dało to początek zmaganiom między tymi dwoma państwami.Kosztem Rzeczpospolitej: wzrost znaczenia Brandenburgii w XVII wieku - od pokoju westfalskiego do Królestwa Pruskiego.. Oś czasu: Zadanie 1.. Przez cały poprzedni wiek królowie polscy dążyli do utrzymania pokoju z Turcją, która doszła w tym czasie do wielkiej potęgi i opanowała znaczną część Węgier.1 Sprawdzian IV Rozbiory i upadek Rzeczypospolitej GRUPA A Zadanie 1.. Wojna o Inflanty.. Zarówno gospodarczo, jak i społecznie.. Rekapitulacja pierwotna (5 min.). Wojny polsko-szwedzkie 2.. B. z państwem moskiewskim, Turcją i Szwecją.. Karta pracy z mapą konturową „Wojny Rzeczypospolitej ze Szwecją i Rosją w XVII wieku", plik: karta-pracy-z-mapa-konturowa-wojny-rzeczypospolitej-ze-szwecja-i-rosja-w-xvii-wieku.doc (application/msword) Zrozumieć przeszłość ZRZapoznaj się z tekstem o wojnach Rzeczypospolitej w XVII w..

1.W wieku XVII Rzeczpospolita toczyła bardzo wiele wojen.

Bitwa pod Wiedniem.. Wykształcił się nowy ustrój polityczny oraz gospodarczy.. Uzupełnij tabelę dotyczącą rodzajów wojsk biorących udział w wojnach w XVII w., wybierając dane spośród podanych poniżej.. Wojna rozpoczęła się wiosną i latem 1654 roku od inwazji armii liczącej, w .W XVI i XVII w. w Rzeczpospolitej miały miejsce ważne zmiany i reformy.. Oś czasu: Zadanie 1.. W tabeli obok wydarzenia pierwszego wpisz literę A, obok ostatniego - B.Inflanty przył ączone jeszcze w XVI wieku oraz, co wa żniejsze, zrzekła si ę lenna pruskiego.. b) Wskaż przyczyny wojen prowadzonych w końcu XVI i w XVII wieku.. [x] powstrzymanie przez Rzeczpospolitą ataków kozackich na Turcję, a także odparcie najazdów Tatarów na Polskę przez siły tureckieKarta pracy Proces tworzenia się granicy wschodniej w latach 1919-1921 - plik pdf Zdjęcia do karty pracy Proces tworzenia się granicy wschodniej w latach 1919-1921 - plik pdf Instrukcje dla grup - plik pdf Film Kształtowanie się granic II Rzeczpospolitej - w przygotowaniu Pytania i odpowiedzi do mapy - plik pdf14.. KARTA PRACY nr 1 Ćwiczenie nr 1 Dokończ poprawne zakończenie zdania: W XVII wieku Rzeczpospolita prowadziła wojny: A. z Turcją i Litwą.. Jedna z wyniszczających praktyk było powstawanie jurydyk, rzemieślniczych osad nie będących członkami cechu, stanowiły konkurencje dla lokalnego rzemiosła skupionego w cechach.Karta pracy z map ą konturow ą Wojny Rzeczypospolitej ze Szwecj ą i Rosj ą w XVII wieku Wykonaj ćwiczenia zwi ązane z map ą. Zaznacz na mapie: a) miejsce kapitulacji pospolitego ruszenia przed wojskami szwedzkimi, b) czarn ą lini ą najdalszy zasi ęg wojsk szwedzkich w Rzeczypospolitej podczas potopu,Karta pracy • Historia kl 6 • pliki użytkownika JustineJag przechowywane w serwisie Chomikuj.pl Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.- wyjaśnia, dlaczego wojny XVII wieku przyczyniły się do osłabienia Rzeczypospolitej.. Dominującą pozycje w państwie osiągnęła szlachta, a w połowie XVII wieku magnateria.4.. Ich obecność stała się czynnikiem, który intensyfikował handel z Imperium Osmańskim.. utworzone przez Adam | Kwi 21, 2017 | Notatki - nowożytność.. Wojny ze Szwecją w XVII w.. Wojny polsko tureckie Stosunki polsko-tureckie przed wybuchem wojny.. Wśród wymienionych wydarzeń z czasów wojen Rzeczypospolitej w XVII w. wskaż to, które chronologicznie jest pierwsze i to, które jest ostatnie..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt