Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę leżące po stronie pracodawcy




Wypowiedzenie umowy bez okresu wypowiedzenia - uzasadnienie Zarówno pracownik, jak i pracodawca, mogą również rozwiązać umowę o pracę bez okresu .W ramach przyczyn zachodzących po stronie pracownika rozróżnia się: - całkowitą lub choćby częściową nieprzydatność pracownika do pracy umówionego rodzaju (w tym również nieprzydatność powstałą w trakcie trwania stosunku pracy wskutek utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy ze względu na stan zdrowia, a także z powodu niezawinionej przez pracownika utraty .Czy przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę może leżeć po stronie pracodawcy.. Aby wypowiedzenie złożone przez pracodawcę rzeczywiście było skuteczne, konieczne jest podanie jego obiektywnej przyczyny, która powinna pozostawać w związku z danym stosunkiem pracy, a przy .Nadmieniam, iż na potrzeby omówienia zagadnienia skupimy się na przyczynach rozwiązywania stosunku pracy, leżących po stronie pracownika (a nie leżących po stronie pracodawcy, jak np. likwidacja stanowiska pracy itp.).. o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie.Obecny Kodeks pracy wprowadza po stronie pracodawcy obowiązek informowania pracownika o przyczynie uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę.. W myśl art. 36 Kodeksu pracy (dalej k. ), jeżeli okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosił: mniej niż 6 miesięcy - okres wypowiedzenia wynosi ..

Decyzję o wypowiedzeniu umowy mogą podjąć zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Klasycznym przykładem, w którym pracodawca może skrócić okres .Jeżeli pracownik jest zwalniany z przyczyny leżącej po stronie pracodawcy, a miał umowę o pracę zawartą na czas nie określony, to wówczas w oświadczeniu o wypowiedzeniu pracodawca musi wskazać wyraźną przyczynę tego wypowiedzenia, np. likwidacja stanowiska z przyczyn ekonomicznych.Odnośnie samych przyczyn wypowiedzenia zgodnie z art. 30 § 4 kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.Przyczynami wypowiedzenia umowy o pracę nie mogą być m.in.: osiągnięcie wieku emerytalnego.. Odprawa pieniężna dla zwolnionych pracowników, może przysługiwać również pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział .Pracodawca - po zawarciu porozumienia, a w razie niezawarcia porozumienia po spełnieniu obowiązku, o którym mowa w art. 3 porozumienie w sprawie przeprowadzenia grupowego zwolnienia ust.. Nic bardziej mylnego..

Wówczas ciężar dowodu na to, że do niej nie doszło, leży po stronie pracodawcy.

Wymóg ten nie ciąży na pracodawcy w przypadku wypowiadania innych umów o pracę .W zależności od okoliczności, wypowiadając umowę o pracę, pracodawca może wskazać na przyczyny leżące po stronie pracownika, oraz na te o charakterze obiektywnym - przede wszystkim umotywowane względami ekonomicznymi.. 4 lub 5 - zawiadamia na piśmie właściwy powiatowy urząd pracy o przyjętych ustaleniach dotyczących grupowego zwolnienia, w tym o liczbie zatrudnionych i zwalnianych pracowników oraz o przyczynach .Powyższa ochrona nie obowiązuje jednak w sytuacji, gdy przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę stanowią powody leżące po stronie pracodawcy, a do rozwiązania stosunku pracy dochodzi na zasadach określonych w ustawie z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących .Wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy lub płacy jest jednym ze sposobów zmiany wynikających z umowy o pracę warunków zatrudnienia..

Natomiast w oświadczeniu pracodawcy o wywiedzeniu um.

Ten sposób zmiany warunków stosunku pracy wykorzystywany jest w wypadku, gdy zmiana warunków pracy albo płacy ma prowadzić do ich pogorszenia (np. obniżenie wynagrodzenia pracownika, zmniejszenie wymiaru etatu, zmiana stanowiska pracy na niższe w .W świadectwie pracy trzeba wskazać tylko podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy; nie wskazuje się natomiast przyczyny ustania stosunku pracy.. Likwidacja stanowiska pracy [/su_box] Chciałbym Ci też zwrócić uwagę na bardzo ciekawy przykład sytuacji, w której pracownikowi należy się odprawa po zwolnieniu.. Granicą jest zatrudnienie na poziomie 20 osób.Wypowiedzenie = jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron stosunku pracy, powodującym rozwiązanie um.. Mało kto wie o takiej możliwości, a muszę Ci się przyznać, że mimo, iż prowadziłem .Wypowiedzenie umowy o pracę to najczęściej stosowany tryb rozwiązania stosunku pracy.. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (te same zasady odnoszą się również do umowy o pracę na czas określony) uzależniony jest od stażu pracy.. Nie zawsze zwolnienie, którego przyczyny leżą po stronie pracodawcy muszą zatem wiązać się z trudnościami ekonomicznymi.Likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna wypowiedzenia pracownikowi stosunku pracy..

o pracę z upływem okresu wypowiedzenia.. Pracownik nie ma obowiązku podawania przyczyn wypowiedzenia.

Uzasadnionym powodem wypowiedzenia umowy o pracę leżącym po stronie pracodawcy będzie zarówno redukcja zatrudnienia związana z chęcią ograniczenia kosztów pracy, jaki i z usprawnieniem jej organizacji.. Pracodawcy, którzy planują rozstać się za wypowiedzeniem z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, muszą pamiętać o podaniu przyczyny takiego wypowiedzenia.Z praktyki wynika, że pracodawcy często popełniają błąd, sądząc, że rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy jest łatwym sposobem rozwiązania umowy o pracę z niechcianym pracownikiem.. Zaznaczyć należy, iż powyższa zasada dotyczy tylko wypowiedzenia umowy o pracę.po upływie okresu, na jaki została zawarta umowa, po wykonaniu pracy, na czas wykonywania której została zawarta umowa, za porozumieniem stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.. Nie budzi wątpliwości, że przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę w trybie zwolnień grupowych, czy indywidualnych musi być przyczyna występująca po stronie pracodawcy, z zastrzeżeniem, że w przypadku zwolnień indywidualnych musi to być przyczyna wyłączna.Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę muszą znaleźć się w dokumencie, który pracodawca wręcza pracownikowi.. Ustawa o zwolnieniach grupowych przewiduje, że warunkiem nabycia odprawy pieniężnej jest posiadanie statusu pracownika u pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników oraz utracenie zatrudnienia z winy pracodawcy.Jeżeli pracownik po stwierdzeniu uchybień i zaniedbań pracuje potem przez dłuższy czas (półtora roku lub dwa lata) bez zastrzeżeń do jego pracy ze strony pracodawcy, to wypowiedzenie mu po upływie tego czasu umowy o pracę z powołaniem się na owe uchybienia lub zaniedbania jako przyczynę wypowiedzenia mogłoby zostać ocenione jako .Odprawa pieniężna dla zwolnionych pracowników przysługuje jedynie wtedy, kiedy ustanie stosunku pracy nastąpiło na mocy wypowiedzenia wręczonego pracownikowi przez pracodawcę lub porozumienia stron, gdy przyczyna zwolnienia leży po stronie pracodawcy.. Nabycie prawa do emerytury nie stanowi samo w sobie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę (wyrok SN z dnia 3 lutego 2010 r., II PK 196/09; oraz uchwała SN z dnia 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/08;),Uzasadnić cel.. Wypowiedzenie umowy o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy i konsekwencje, jakie wynikają z tego sposobu zakończenia stosunku pracy, należy rozróżnić w zależności od liczby osób zatrudnionych w zakładzie pracy..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt