Soczewkę rozpraszającą przedstawia rysunek iii




Rysunek przedstawia soczewkę dwuwklęsłą.. Powstający obraz A 1 B 1 jest obrazem pozornym, ponieważ powstaje na przedłużeniu promieni załamanych.. Która z nich ma większą zdolność skupiającą i o ile?. Dzieje sie tak dlatego, že z wiekiem slabnie zdolnošé do zmiany ksztaltu OkaW tym punkcie skupimy się na przedstawieniu konstrukcji i cech obrazu otrzymanego a pomocą soczewki rozpraszającej.. Zaznacz na kartce punkt O.. Przynajmniej jedna z nich jest zakrzywiona, to znaczy jest wycinkiem sfery, powierzchni walcowej lub powstałej w wyniku .biała kartka, soczewka rozpraszająca (dwuwklęsła), linijka, laser Ćwiczenie wykonaj w następującej kolejności: 1.. Ognisko rzeczywiste jest przedstawione na rysunku I/ II.. Czyli, j eśli mała ogniskowa, t o zdolno ść skupiaj ąca duża.. W przypadku soczewki rozpraszającej cechy obrazu zawsze są identyczne bez względu na odległość przedmiotu od soczewki (naturalnie wartość np. pomniejszenia ulega zmianie wraz ze zmianą odległości, jednak cechą obrazu zawsze będzie to, że jest pomniejszony; p<1)W powietrzu soczewki wypukłe skupiają, a wklęsłe - rozpraszają światło.. Tom III .Na osi optycznej leży środek soczewki - można go wyznaczyć graficznie, jak przedstawiono na poniższym rysunku.. Soczewka cienka ma dwa położone symetrycznie po obu jej stronach .4 Gdy na soczewki skupiające pada równoległa wiązka promieni F F 1 F 2 1 F 2 f 1 f 2 t o wida ć, że pierwsza soczewka mniej skupia promienie ni ż druga, ale j ej ogniskowa j est większa od ogniskowej drugiej soczewki..

Obrazy tworzone przez soczewkę rozpraszającą 8.

Przerysuj te rysunki do zeszytu i dorysuj dalszy bieg promieni.. Czy długości ogniskowych są jednakowe2 Obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą 6. f. oznaczono A/ B / C.. Soczewka ta ma ognisko pozorne, które jest punktem przecięcia się przedłużeń promieni załamanych w soczewce.Soczewka jest ciałem przezroczystym, które zostało ograniczone powierzchniami kulistymi, parabolicznymi lub walcowymi.. Na rysunkach literą f oznaczono A/ B / C.. A. pierwsza o 2,5 dioptrii, B. pierwsza o 6 dioptrii, C. pierwsza o 0,06 dioptrii, D. druga o 2,5 dioptrii.. 1 m 1 Z = f jej jednostka to [ Z .Najważniejsze wzory fizyczne oraz teoria z działu optyka: prawo odbicia, zwierciadło kuliste, ogniskowa zwierciadła, równanie zwierciadła, zjawisko załamania światła, prawo załamania, rozszczepienie światła, soczewki skupiające, zdolność skupiająca soczewki, równanie soczewki, zasada odwracalności biegu promienia.7.6 opisuje bieg promieni przechodzących przez soczewkę skupiającą i rozpraszającą (biegnących równolegle do osi optycznej), posługując się pojęciami ogniska i ogniskowej; 7.7 rysuje konstrukcyjnie obrazy wytworzone przez soczewki, rozróżnia obrazy rzeczywiste, pozorne, proste, odwrócone, powiększone, pomniejszone;5..

Konstruowanie obrazów tworzonych przez soczewkę skupiającą 7.

Dorysuj różnymi kolorami trzy promienie biegnące od ogonka jabłka i załamujące się w soczewce.Dalszy bieg promienia jest oznaczony cyfrą A / B/ C. Poniższy rysunek przedstawia soczewkę skupiającą o ogniskowej f1.. Na rysunkach literą .. Jeśli obok niej ustawimy soczewkę rozpraszającą, to promienie świetlne będą się skupiały A. w odległości f1 od układu soczewek B. w odległości fu > f1 C. w odległości fu < f1 16.Rysunek 5.. Wiązka promieni równoległych do głównej osi optycznej po przejściu przez soczewkę: Skupiającą - zostaje skupiona w jednym punkcie, zwanym ogniskiem soczewki.. Jest to soczewka rozpraszająca, ponieważ promienie równoległe do osi optycznej soczewki po przejściu przez soczewkę rozpraszają się tak, że ich przedłużenia przechodzą przez ognisko F. Taka soczewka ma ognisko pozorne, ponieważ powstajeRysunki przedstawiają dwie soczewki dwuwypukłe, na które padają wiązki światła równoległego do ich osi optycznych.. Oko i aparat fotograficzny rysuje dalszy bieg promieni padających na soczewkę równolegle do jej osi optycznej opisuje bieg promieni przechodzących przez soczewkę skupiającą i rozpraszającą (biegnących równolegle do osi .Soczewkę rozpraszającą przedstawia rysunek I/ II..

Jak widać na rysunku O4.4, obraz punktu ...soczewkę rozpraszającą Zadanie 1. środek soczewkiB.

Zadanie 2.. Jest to obraz pomniejszony i prosty (powstaje powyżej osi optycznej z tej samej strony co przedmiot AB).elementami na rysunkach.. 1 - biegnący równolegle do osi optycznej soczewki, po załamaniu przechodzi - jego przedłużenie - przez tzw. ognisko pozorne soczewki (leżące po tej samej stronie soczewki, co przedmiot) 2 - biegnie bezpośrednio przez środek soczewki (ulega niewielkiemu .Konstruowanie obrazu w soczewkach omawialiście już w gimnazjum.. Soczewka jest ograniczona dwiema powierzchniami.. Soczewki mogą zarówno skupiać, jak i rozpraszać światło.. Obraz ten jest widoczny jedynie dla obserwatora rejestrującego rozbieżną wiązkę promieni opuszczających układ optyczny.Soczewkę rozpraszającą przedstawia rysunek I/ II.. ogniskową .Obraz pozorny - obraz przedmiotu, który powstaje w wyniku przecięcia się przedłużeń promieni rzeczywistych po ich przejściu przez układ optyczny.Obraz pozorny nie jest widoczny na ekranie.. Sposób wyznaczenia środka soczewki dwuwypukłej.. Narysuj na kartce .Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: 10.Soczewke rozpraszającą przedstawia rysunek 11.Dorysuj Dalszy ciąg promieniKonstrukcje obrazu otrzymanego przez soczewkę rozpraszającą przedstawia rys. 5..

Połóż na kartce soczewkę rozpraszającą (ułóż soczewkę dokładnie tak aby punkt O znalazł się na środku soczewki).

Ognisko F i ogniskowa f soczewki skupiającej.. Ile wynosi ogniskowa soczewki skupiającej o zdolności .. Rozpraszającą - staje się wiązką promieni rozbieżnych.. A. środek soczewki B. ognisko C. ogniskową 2.. Zdolno ść skupiaj ąca jest odwrot ności ą ognis kowej.. Odpowiednio nazywamy je soczewkami skupiającymi lub rozpraszającymi.. Teraz przypomnimy sobie te zagadnienia oraz wyprowadzimy wzór wiążący odległość przedmiotu i obrazu z ogniskową soczewki, tzw. .. jaki będzie bieg promieni charakterystycznych przechodzących przez soczewkę rozpraszającą .. Priorytet III Działanie 3.3.. Dorysuj przedłużenia tych promieni i znajdź obraz czubka płomienia.. Równoległa wiązka światła — po przejściu przez soczewkę rozpraszającą — staje się rozbieżna, a więc promienie nie przecinają się.. Rysunek przedstawia promienie światła wychodzące z czubka płomie-nia świecy i załamujące się w soczewce.. Soczewki znalazły szerokie zastosowanie w układach optycznych takich przyrządów jak:Test powtórzeniowy dla uczniów III klasy gimnazjum - część I. do osi optycznej przechodzi przez soczewkę rozprasza-jącą, wówczas przedłużenia promieni wychodzących z so-czewki przecinają się w jednym punkcie F, który nazywa-my ogniskiem soczewki rozpraszającej - Rys. 6.. 3.Soczewki obustronnie wklęsłe i płasko - wklęsłe w powietrzu rozpraszają wiązki promieni, które przez nie przechodzą (ważny jest tutaj fakt, ze gęstość materiału soczewki jest większa od gęstości otoczenia, gdyż np. soczewka, która jest skupiająca w powietrzu może okazać się rozpraszającą w wodzie).. Soczewki - konstrukcja obrazów Strona 3 Przykład konstrukcji obrazu otrzymywanego za pomocą soczewki rozpraszającej.. Oblicz zdolności skupiające soczewek o ogniskowej: a) 50 cm, b) 0,2 m 3.. Ognisko rzeczywiste jest przedstawione na rysunku I/ II.. Przygotuj białą kartkę.. Które rysunki poprawnie przedstawiają przejście promieni jednobarwnych przez soczewkę rozpraszającą?. 1, 1 i 2, 1, 2 i 4, .. Który rysunek najlepiej przedstawia efekt rozszczepienia wiązki światła białego padającego pod kątem 0 o na pierwszą ściankę pryzmatu .Soczewki obustronnie wklęsłe i płasko - wklęsłe w powietrzu rozpraszają wiązki promieni, które przez nie przechodzą (ważny jest tutaj fakt, ze gęstość materiału soczewki jest większa od gęstości otoczenia, gdyż np. soczewka, która jest skupiająca w powietrzu może okazać się rozpraszającą w wodzie).. Czyli do soczewki .Soczewka - proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych razem bloków przezroczystego materiału (zwykle szkła, ale też różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny).. Jedna soczewka skupiająca ma ogniskową 10 cm, a druga 25 cm..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt