Zjawiska potwierdzające cząsteczkową budowę materii




Kolejnym doświadczeniem potwierdzającym cząsteczkową budowę materii jest zjawisko obserwowane podczas mieszania ze sobą różnych ciał fizycznych.. Najszybciej zjawisko zachodzi między gazami, potem cieczami, a najwolniej w ciałach stałych.. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że budowa ich jest ciągła i nie można wyróżnić mniejszych elementów.. Po spaleniu np. magnezu to poczujemy za pomocą tego zapachu.. 2.Z tekstu na sąsiedniej stronie wybierz fragmenty opisujące zjawiska fizyczne - parowanie, dyfuzję, powstawanie mieszaniny jednorodnej - które świadczą o cząsteczkowej budowie materii.. Teoria ta zakłada, że światło o określonej częstotliwości przenosi energię w ściśle określonych porcjach.. Cząstki o niezerowej masie spoczynkowej, tradycyjnie .Zjawisko takie nazywamy dyfuzją.. (2) Materia zbudowana jest z maleńkich cząstek, które są w ciągłym ruchu.. Polega ono na zmniejszaniu się objętości sumy składników po ich wymieszaniu.. Materia składa się z atomów - cząstek będących w nieustannym ruchu.. Wszystkie substancje (ciała stale, ciecze, gazy) są zbudowane z cząsteczek lub atomów.. -Uczniowie podają przykłady zjawisk, które można wyjaśnić na podstawie tej teorii: dyfuzja i rozpuszczanie.. Proste doświadczenie: 1.. W tracie lekcji poznaliśmy budowę materii i niektóre zjawiska potwierdzające teorię kinetyczno‑cząsteczkową budowy materii..

2008-11-20 17:03:14 Które zjawiska potwierdzają kinetyczno-cząsteczkową budowę materii?

Cząsteczkowa teoria budowy materii mówi o tym, że wszystkie ciał zbudowane są z cząsteczek pozostających w ciągłym ruchu.. (4) Zjawisko dyfuzji jest dowodem istnienia atomów i cząsteczek, i świadczy o ziarnistej budowie materii.. Materia składa się z cząsteczek znajdujących się w nieustannym ruchu.Wyjaśnienie zjawiska wymagało przyjęcia koncepcji kwantowej natury światła.. Zjawisko zmniejszania się objętości podczas mieszania cieczy Kolejnym doświadczeniem potwierdzającym cząsteczkową budowę materii jest zjawisko obserwowane podczas mieszania ze sobą różnych ciał fizycznych.. Zjawiska mogą wystąpić wiecej niż raz.Wszystkie substancje (ciała stale, ciecze, gazy) są zbudowane z cząsteczek lub atomów.. Pochodzi ono od greckiego słowa „atomas" (niepodzielny).. Prosi o uważne obejrzenie filmu.Podaj i opisz 2 zjawiska potwierdzajace ziarnista budowe materii.. Polega ono na zmniejszaniu się objętości sumy składników po ich wymieszaniu.. z gory dziekuje :-)W klasycznej fizyce XIX wieku zakładano, że dwie cząstki materialne nie mogą się znajdować w tym samym miejscu (nieprzenikalność materii), a jej podstawową właściwością jest niezmienna masa, wytwarzająca przyciąganie grawitacyjne.Wraz z nadejściem mechaniki kwantowej i ogólnej teorii względności okazało się, że: ..

Film dostępny na portalu epodreczniki.pl🎓 Zjawiska potwierdzające cząsteczkową budowę materii.

Oddziaływania między cząsteczkami są słabe., Odległości pomiędzy cząsteczkami są wiele rzędów wielkości większe niż ich średnica., Przyjmują kształt naczynia i mają określoną objętość., Mają swój określony kształt i objętość .Przykłady, które potwierdzają zachodzenie procesu dyfuzji ?. Rozwiązania zadań.. W XIX wieku dokonano odkryć.Dokonaj odpowiedniego podziału właściwości ciał stałych, cieczy i gazów na podstawie kinetyczno-cząsteczkowej teorii budowy materii.. (5) Teoria atomistyczno - cząsteczkowa opracowana została przez John'a Daltona.10.. RIvJRnvIPDVd2 1Zjawiska potwierdzające cząsteczkową budowę materii Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.4.. Podsumowanie lekcji.. Wartość energii w jednej porcji światła czyli kwant światła równa jest iloczynowi stałej i częstotliwości światła.Budowa cząsteczkowa ciał.. Przykłady doświadczeń Do probówki wlewamy wodę (mniej niż połowa wysokości naczynia), a następnie delikatnie i powoli dolewamy denaturatu.wykona doświadczenie potwierdzające występowanie oddziaływań międzycząsteczkowych, poda przykłady napięcia powierzchniowego wody, wyjaśni zjawisko napięcia powierzchniowego na podstawie modelu cząsteczkowej budowy materii, wyjaśni, dlaczego powstają krople i przyjmują kształt kulisty,Przypomnienie materiału z Fizyki z klasy I Gim Autor: Tomasz Gryboś- planuje doświadczenie potwierdzające budowy materii -wyjaśniazjawisko dyfuzji podaje założenia teoriiatomistyczno--cząsteczkowej budowy materii - oblicza masy cząsteczkowe - opisuje pierwiastek chemiczny jako zbiór atomów o danej liczbie atomowej Z wymienia rodzaje izotopów - wyjaśnia różnice w budowie atomów izotopów .DZIAŁ PROGRAMOWY : ATOMY I CZĄSTECZKI TEMAT LEKCJI : Budowa materii TREŚCI PROGRAMOWE : - Wewnętrzna budowa materii - Zjawiska fizyczne potwierdzające ziarnistą budowę materii CELE OGÓLNE : - Wprowadzenie podstawowych wiadomości dotyczących budowy materii - Kształcenie umiejętności obserwowania badanych substancji - Wdrażanie uczniów do samodzielnego myślenia - Wdrażanie zasad ..

2010-06-07 17:09:20 Napisz budowę graniastosłupa.

10 3 Omawia zjawisko rozpuszczania.. (3) Dyfuzja - samorzutne mieszanie stykających się substancji.. - Cząsteczkową budowę materii można udowodnić poprzez proste doś - Pytania i odpowiedzi - Fizyka.. Pierwszym doświadczalnym dowodem potwierdzającym cząsteczkowa budowę materii było doświadczenie wykonana 1827 roku.Oznacza to, że materia zbudowana jest z mniejszych lub większych cząsteczek, dzięki czemu możemy mieszać cząsteczki różnych substancji.. Cząsteczki różnej substancji różnią się wielkością Wielkość cząsteczek mierzymy w NANOMETRACH (1nm) Zjawisko samorzutnego mieszania się dwóch różnych substancji stykających się ze sobą nazywamy DYFUZJA Dyfuzja świadczy o tym ze cząsteczki są w nieustannym ruchu.Które zjawiska potwierdzają kinetyczno-cząsteczkową budowę materii?. UWAGA.. Poniżej fragmentu tekstu zapisz nazwy zjawisk fizycznych, tak jak w podanym przykładzie.. Pytania i odpowiedzi .Zjawiska potwierdzające cząsteczkową budowę materii.a.kontrakcja objętościowab.dyfuzja Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.Cząsteczkowa budowa ciał Cząsteczkowa teoria budowy materii.. Budowa cząsteczkowa materii Wyjaśnić, że substancje zbudowane są z cząsteczek i atomów, co to jest zjawisko dyfuzji, podać przykłady wzajemnego oddziaływania cząsteczek, opisać budowę atomu, jadra atomowego Podać i wyjaśnić zjawiska świadczące o tym, że wszystkie atomy i cząsteczki są w nieustannym ruchu, wykazać zjawisko• opisać wybrane zjawiska potwierdzające teorię cząsteczkowej budowy materii, • narysować model cząsteczkowej budowy materii w trzech stanach skupienia, • zaprojektować doświadczenie modelowe potwierdzające kinetyczno- cząsteczkową budowę materii, • przygotować i przedstawić referat na temat: „Rozwój wiedzy o budowie .Wykonanie doświadczeń potwierdzających cząsteczkową teorię budowy materii (obserwacja zjawiska kontrakcji)..

-Uczniowie formułują i podstawowe założenia teorii kinetyczno-cząsteczkowej budowy materii.

Jest samorzutne wnikanie cząstek jednej substancji między cząsteczki drugiej.. Cząsteczki różnej substancji różnią się wielkością Wielkość cząsteczek mierzymy w NANOMETRACH (1nm) Zjawisko samorzutnego mieszania się dwóch różnych.Atomy stanowią ważny składnik materii, która nas otacza, są wszędzie, w zasięgu naszej ręki, np. w metalu, powietrzu czy wodzie.. 2010-02-14 14:00:56z uczniami, jak zbudowana jest materia.. 2011-10-16 16:06:36 Kinetyczno -cząsteczkowa budowa materii .BUDOWA ATOMU Atomistyczno cząsteczkowa teoria budowy materii Pojęcie atomu pojawiło się w IV w p.n.e..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt