Podstawowy system czasu pracy a okres rozliczeniowy




Pięciodniowy tydzień pracy nie precyzuje jednak ściśle, że praca musi być świadczona właśnie w tych dniach.. tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.Okres rozliczeniowy przyjęty w danej firmie, stanowi ramy czasu pracy i to na jego podstawie, wyliczany jest wymiar czasu pracy pracownika oraz dokonuje się ustalenia, czy nie zostaną przekroczone normy czasu pracy.. Jest najpopularniejszy, zwłaszcza w firmach związanych z pracą biurową.. Inspekcja pracy podważyła to twierdząc, że nie można mieszać systemów czasu pracy i zmiana systemu jest możliwa tylko na koniec okresu rozliczeniowego.W tzw. podstawowym systemie czasu pracy (wykonywanie pracy przez 8 godzin na dobę) dopuszczalny okres rozliczeniowy wynosi do 4 miesięcy, a w szczególnych przypadkach, tj. w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób - do 6 miesięcy, a jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami .Podstawowy system czasu pracy obowiązuje większość zatrudnionych.. Pracodawca może też sam wprowadzić okres rozliczeniowy (gdy w zakładzie nie działa organizacja związkowa lub nie wyraża zgody na przedłużenie okresu w rów­noważnym systemie czasu pracy), po uprzednim zawiadomieniu właściwego okręgowego inspek­tora pracy.Podstawową normą czasu pracy jest praca: 8 godzin dziennie; przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy; w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy..

Każdy system czasu pracy wydłuża okres rozliczeniowy.

Maksymalny wymiar czasu pracy w dniu roboczym dla pracownika wynosi w systemie podstawowym czasu pracy 8 godzin, okres rozliczeniowy standardowy - 4 miesiące.System równoważnego czasu pracy jest określony w art. 135 Kodeksu pracy, który stanowi, że jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.Warunki wprowadzenia.. Podstawowy system czasu pracy rozumiany jest najczęściej jako typowa praca od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 lub 9-17.. Pracuję w systemie podstawowym okres rozliczeniowy 4 miesiące.Dodatkowo w warunkach szkodliwych.Pracodawca sporządza harmonogram pracy na 2 m-ce.. Niekiedy zachodzi potrzeba, aby osoby zatrudnione w systemie równoważnym pracowały w podstawowym.. Dobowy wymiar czasu pracy w systemie równoważnym może być przedłużony .Czas pracy w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.).. to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy - okres rozliczeniowy nieprzekraczający 12 miesięcy"..

Ile wynosi okres rozliczeniowy?

Jaki okres rozliczeniowy stosować w przypadku prac sezonowych >>Przykładowy grafik czasu pracy przy miesięcznym okresie rozliczeniowym w systemie równoważnym może zatem oznaczać, że pracownik w jednym tygodniu pracy pracuje przez 48 godzin (np. 4 dni po 10 godzin i jeden dzień 8 godzin), ale w kolejnym tygodniu pracuje tylko 32 godziny (2 dni po 10 godzin i jeden dzień 12 godzin, a pozostałe dni .System równoważnego czasu pracy dopuszcza wydłużenie czasu pracy w danym dniu lub tygodniu, a skrócenia go w innym dniu lub tygodniu bądź udzielenia dni wolnych od pracy.. Ze względu na to, że firma zajmuje się skupem ziół, najwięcej pracy jest od czerwca do sierpnia.Praca w sobotę w podstawowym systemie czasu pracy.. Nie ma w tym przypadku możliwości stosowania wydłużeń dobowego czasu pracy.W ustala­niu okresów rozliczeniowych udział bierze zakła­dowa organizacja związkowa.. Podstawowy system czasu pracy jest najpopularniejszy i zakłada maksymalnie 8-godzinny dobowy wymiar czasu pracy, a okres rozliczeniowy nie powinien przekraczać 4 miesięcy (w wyjątkowych sytuacjach 6 lub 12).Okres rozliczeniowy a system czasu pracy Pewnie zastanawiasz się, jaki okres rozliczeniowy będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy..

Pracodawcy na ...W podstawowym systemie czasu pracy okres rozliczeniowy wynosi 4 miesiące.

System ten charakteryzuje się tym, iż bezpośrednio stosowane są podstawowe normy czasu pracy (norma dobowa 8 godzin, średniotygodniowa 40 godzin).. Jego maksymalny, dopuszczalny wymiar to 12 miesięcy.Kodeks pracy przewiduje następujące maksymalne okresy rozliczeniowe: w podstawowym systemie czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 miesięcy (art. 129 § 1 k.p.), w równoważnych systemach czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca (art. 135 § 1, art. 136 § 1, art. 137 § 1 k.p.),Przy pracach, które nie mogą być wstrzymane ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności lub technologię produkcji (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych .Jako podstawę obliczenia zarówno wynagrodzenia, jak i dodatku za tę pracę przyjmuje się wysokość wynagrodzenia obowiązującą w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego, a w celu obliczenia stawki godzinowej - wymiar czasu pracy przypadający do przepracowania w ostatnim miesiącu, obliczony zgodnie z art. 130 § 1 kodeksu pracy dla tego miesiąca.Systemy czasu pracy - Kodeks pracy Wyróżniamy kilka systemów czasu pracy..

Co do zasady okres rozliczeniowy w firmie nie może przekraczać 4 miesięcy.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy (dobowy wymiar czasu pracy przedłużony nie więcej niż do 12 godzin) okres rozliczeniowy jest równy 1 miesiącowi, chyba że ze względu na szczególne potrzeby przedłużono go do maksymalnie 3 .Miesięczny okres rozliczeniowy dotyczy również pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych.. Dlatego ważne jest, aby określić go tak, by pracownicy nie mieli wątpliwości, w jakim systemie czasu pracy pracują.. W tym systemie czas pracy należy planować tak, żeby w okresie rozliczeniowym jego dopuszczalny wymiar nie był przekroczony.Ruchoma organizacja czasu pracy może być zastosowana w każdym systemie czasu pracy oraz bez względu na obowiązujący w firmie okres rozliczeniowy czasu pracy.. W 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym miesiące od paździer­nika 2014 r. do stycznia 2015 r. wypracował on 8 nadgodzin stanowiących przekroczenie normy średniotygodniowej.. w taki sposób że w jednym tygodniu pracy np. w pierwszym tygodniu rozliczeniowym ustala pracownikom 4dni wolne a w następnych tygodniach ustala soboty pracujące w tych 2-uch miesiącach.System ten polega na możliwości stosowania wydłużeń dobowego czasu pracy przy odpowiednich skróceniach czasu pracy lub dodatkowych dniach wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym.Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy wynagrodzenie za dany miesiąc otrzymuje 10. dnia miesiąca następnego.. Ważne jest jedynie to, aby ruchomy czas pracy właściwie wprowadzić i aby zawsze zapewnić pracownikom minimalne okresy odpoczynków (dobowych i tygodniowych).W firmie X praca wykonywana jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-17:00.. Podstawowy system czasu pracy Podstawowy czas pracy to przeciętnie 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.. Aby dobrać odpowiednią długość, musisz uwzględnić system czasu pracy w którym pracujesz, bowiem maksymalna długość okresu rozliczeniowego jest od niego uzależniona.Zatrudniamy pracowników w podstawowym i równoważnym systemie czasu pracy.. Przede wszystkim, wydłużenie okresu rozliczeniowego ponad wymiar standardowy (np. w podstawowym systemie czasu pracy - zasadniczo powyżej 4 miesięcy) maksymalnie do 12 .Przy poszczególnych systemach czasu pracy przepisy określają różne okresy rozliczeniowe.. Jak czytamy w Kodeksie pracy, w takim .Jednym z najpopularniejszych systemów czasu pracy spotykanych w praktyce, a zwłaszcza w firmach gdzie przeważa praca biurowo-administracyjna, jest podstawowy system czasu pracy.. .System czasu pracy, jakim objęty jest pracownik, nie jest koniecznym elementem umowy o pracę..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt