Na kuliste zwierciadło wypukłe pada równoległa wiązka promieni świetlnych po odbiciu wiązka ta jest




Jeśli na zwierciadło pada wiązka promieni równoległych do jego osi, wtedy stosując prawo odbicia, znajdziemy promienie odbite.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.Kiedy wyślemy w kierunku zwierciadła kulistego wklęsłego, wiązke promieni równoległych do osi głównej, odbiją się one od powierzchni zwierciadła, zgodnie z prawem odbicia.. Możemy stwierdzić, że: - odległość OA jest równa długości promienia sfery - R - punkt F nazywamy ogniskiem zwierciadła, przecinają się w nim promienie wiązki równoległej odbite od zwierciadła, leży on w połowie odcinka OA0 - środek krzywizny zwierciadła, A - wierzchołek zwierciadła, 0A - oś optyczna zwierciadła.. Punkt ten leży w połowie promienia zwierciadła.. Ogniskowa zwierciadła kulistego wklęsłego ma długość 10 cm.. Po odbiciu wiązka ta jest?. : Wiązkę równoległą można uzyskać z wiązki rozbieżnej jeśli będziemy ją obserwowali na .Zwierciadła kuliste I. Zwierciadło wklęsłe .. Promienie charakterystyczne zwierciadła (na rysunku wychodzące z punktu B): 1 - biegnie równoległe do osi optycznej zwierciadła, a po odbiciu jego przedłużenie przechodzi przez ognisko pozorne (punkt F),Promień światła padł na zwierciadło tak, że odbił się od niego tworząc z powierzchnią zwierciadła kąt 30 o.. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: 1. wie, co to jest promień świetlny, 2. wie, co to są punktowe i rozciągłe źródła światła, 3. wie, co to jest cień i półcień, 4. wie, jak zmienia się cień i półcień, w zależności od źródła światła i odległości przedmiotu od niego, 5. zna prawo odbicia światła, 6. wie, co to .Jeśli wiązkę równoległych do osi optycznej promieni skierujemy na zwierciadło kuliste wypukłe, to promienie te odbijają się tak, jakby wychodziły z ogniska..

Na kuliste zwierciadło wypukłe pada równoległa wiązka promieni świetlnych.

Po skierowaniu na nie wiązki promieni równoległych (rys.Jeśli na zwierciadło kuliste wklęsłe pada wiązka promieni równoległych do osi optycznej, to po odbiciu wszystkie promienie przecinają się w jednym punkcie zwanym ogniskiem zwierciadła (oznaczamy go literą F).. Zwierciadło kuliste wypukłe.. 1.,Na kuliste zwierciadło wypukłe pada wiązka promieni świetlnych po odbiciu wiązka ta jest nadal A) równoległe B) rozbieżna C) rozproszona D)zbieżna 2.. Sytuacja przedstawiona na rysunku może sięZwierciadło sferyczne wypukłe stanowi zewnętrzną powierzchnie sfery.. Punkt ten leży w połowie promienia zwierciadła.. Okazuje się, że przechodzą one przez jeden punkt F na osi optycznej zwany ogniskiem - promienie odbite tworzą .Promień padający, promień odbity i normalna.. Odbite promienie, krzyżują się dokładnie w punkcie, który nazywa się ogniskiem zwierciadła (F).. Promień świetlny przechodzi przez trzy ośrodki: powietrze, wodę (n = 1,3) i szkło (n = 1,5).. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćScenariusz lekcji: Odbicie światła od zwierciadeł 1.. Odległość ogniska od zwierciadła nazywamy ogniskową zwierciadła (f) f=r/26.. nadal równoległa rozbieżna zbieżna: 2.Promienie, po odbiciu od powierzchni zwierciadła, tworzą wiązkę promieni zbieżnych, przecinających się w ognisku zwierciadła..

Na zwierciadło wklęsłe pada równoległa wiązka światła.

Sytuację opisaną w powyższym przykładzie przedstawia poniższy rysunek.. Wiązkę zbieżną daje się wytworzyć m.in. za pomocą soczewek, lub zwierciadeł z wiązki promieni równoległych.. Na zwierciadło wklęsłe pada wiązka promieni .Jeśli na zwierciadło kuliste wklęsłe pada wiązka promieni równoległych do osi optycznej, to po odbiciu wszystkie promienie przecinają się w jednym punkcie zwanym ogniskiem zwierciadła (oznaczamy go literą F).. Promień krzywizny tego zwierciadła wynosi A.. Jeśli zamienimy zwierciadło kuliste wklęsłe na zwierciadło kuliste wypukłe wiązka promieni równoległych do osi optycznej po odbiciu od powierzchni .. Narysuj dalszy bieg promienia świetlnego po odbiciu od zwierciadła kulistego wklęsłego.Zwierciadło kuliste wypukłe posiada ognisko pozorne.. Odległość ogniska od zwierciadła nazywamy ogniskową zwierciadła (f).Zwierciadła dzielimy na: • płaskie, np. lustro • kuliste (wklęsłe i wypukłe) ZWIERCIADŁO PŁASKIE x - odległość przedmiotu od zwierciadła y - odległość obrazu od zwierciadła W zwierciadle płaskim powstaje obraz pozorny, to znaczy, że powstał w wyniku przecięcia się przedłużeń promieni odbitych.wiązkę promieni równoległych do osi głównej zwierciadła, zaobserwujemy .. Jeżeli linie obrazujące promienie odbite przedłużymy w kierunku wnętrza zwierciadła, to przetną się w jednym punkcie położonym na osi głównej, .Kierujemy na nie wiązkę promieni równoległych (rys. 4)..

2. x ...Jak rysuje się bieg wiązki promieni równoległych gdy pada na... ?

Jest to ważna właściwość, którą posługujemy się przy konstrukcji obrazów.promień zgodny z promieniem krzywizny zwierciadła, przechodzący przez środek krzywizny zwierciadła O, po odbiciu biegnie tym samym torem.. O - środek krzywizny zwierciadła F - ognisko zwierciadła r - promień krzywizny f - ogniskowa zwierciadła x - odległość przedmiotu od zwierciadła y - odległość obrazu od zwierciadła.. D. zbieżną lub równoległą.. Jakoś nie mogę tego zrozumieć, będę wdzięczna!. W zwierciadle wypukłym ognisko jest pozorne, ponieważ powstaje w miejscu przecięcia się przedłużeń promieni odbitych.Jeśli na zwierciadło kuliste wklęsłe pada wiązka promieni równoległych do osi optycznej, to po odbiciu wszystkie promienie przecinają się w jednym punkcie zwanym ogniskiem zwierciadła (oznaczamy go literą F).. Po odbiciu wiązka ta jest?. Dawniej zwierciadła wykonywano poprzez polerowanie metalu, później została opanowana technologia nakładania na taflę szklaną cienkiej warstwy metalu (zwykle srebra .Rysunek3 przedstawia sposób powstawania obrazu w zwierciadle wypukłym: Zwierciadło sferyczne wypukłe - w tym przypadku niezależnie od odległości przedmiotu od zwierciadła powstający obraz jest pozorny, prosty i pomniejszony..

Skierujmy na nie wiązkę promieni równoległych (rys. 5).

chciałabym, żeby ktoś mi napisał od czego zaczynamy rysunek.. po kolei kroki.. C. rozbieżną.. Odległość ogniska od czaszy zwierciadła nazywamy ogniskową (f).Title: Microsoft Word - zwierciadła kuliste - folie Author: Gosia Created Date: 11/13/2008 9:16:40 AMZwierciadło optyczne, lustro - gładka powierzchnia, o nierównościach mniejszych niż długość fali świetlnej.Z tego względu zwierciadło w minimalnym stopniu rozprasza światło, odbijając większą jego część.. Obserwacja odbicia światła od zwierciadła wypukłego.. Zwierciadło obrócono o kąt 20° zgodnie z ruchem wskazówek zegara.. Po odbiciu stanie się ona wiązką A. równoległą.. Możemy stwierdzić, że: - przedłużenia promieni świetlnych przecinają się w punkcie F' zwanym ogniskiem pozornym zwierciadła, a długość odcinka AF'=AF=fOpracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. Uzasadnij, że kąt odbicia po obrocie zwierciadła będzie wynosił 60° lub 20° w zależności od tego, jak pada promień na zwierciadło.Na kuliste zwierciadło wklęsłe pada równoległa wiązka promieni świetlnych.. Trzeba tylko wyciąć z całego światła, część ograniczoną przez przysłonę.. nadal równoległa rozbieżna zbieżna Wyślij znajomemu link do testu i sprawdźcie kto lepiej go rozwiąże: Udanej zabawy!. Dla uproszczenia wiązka padająca i wiązka odbita reprezentowane są przez promienie świetlne (dwie pomarańczowe linie) nazywane odpowiednio promieniem padającym oraz promieniem odbitym.Czarna prosta, prostopadła do powierzchni płytki i przechodząca przez płytkę .Zwierciadło płaskie i kuliste - 3konstrukcje obrazów Strona 2.. Otrzymany obraz: rzeczywisty; odwrócony; pomniejszony, y < x → p < 1 .. Za pomocą skali tarczy Kolbego można zmierzyć ogniskową zwierciadła (w podanym przykładzie 34±1 mm).. Wiązka promieni równoległych do osi głównej po odbiciu staje się wiązką promieni rozbieżnych.. Punkt ten leży w połowie promienia zwierciadła.Jeżeli na zwierciadło wypukłe pada równoległa wiązka światła, to po odbiciu od zwierciadła jest wiązką rozproszona, której promienie biegną tak, jakby wychodziły z ogniska F zwierciadła.. Światło rozchodzi się po liniach prostych a tylko w próżni b w ośrodkach jednorodnych optycznie c tylko w powietrzu d tylko w wodzie 3.Na kuliste zwierciadło wypukłe pada równoległa wiązka promieni świetlnych..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt