Funkcję środków stylistycznych w trenie x




„Płyną zburzone kościoły, ogrody zmienione w cmentarze, ruiny, gruzy, zwaliska, ulice i domy znajome z dziecinnych lat" (Jako pierwszy wyraz zapisz epitet, a obok w nawiasie rzeczownik, którego jest określeniem)Nie zamierzam omawiać wszystkich środków stylistycznych, gdyż każdy z Was zna je na tyle, by umieć je odnaleźć w tekście.. 4 Zadanie.. figury retoryczne.. Ćwiczenie w rozpoznawaniu środków stylistycznych przygotowane przez panią Alicję Podstolec na platformie .drobnostka w przypadku środków stylistycznych - tych sympatycznych chwytów poetyckich, jakie stosowali z równym upodobaniem Homer, Kochanowski, Naborowski, Mickiewicz, Staff czy Szymborska.. Metafora (przenośnia) 9.. Mniej epitetów niż w innych trenach (poeta skupia uwagę na zachowaniu dziecka, stąd więcej czasowników) - epitety zaimkowe: (domu) moim, (zniknieniem) swoim, swej (pociechy); inne epitety: maluczką (duszą), (myśleniem) zbytnim, uciesznym (śmiechem), szczere (pustki).. ALITERACJA - rozpoczynanie sąsiednich wyrazów tymi samymi głoskami - przykład: „(…)moreny, mureny i morza i zorze(…)"(W. Szymborska „Urodziny") - funkcje: * uwypuklenie danego fragmentu tekstu; * podkreślenie melodyjności wiersza 2.. Animizacja (ożywienie) 12. a) porównanie homeryckie - drugi człon jest znacznie bardziej rozbudowany, pojawia się w poezji epickiej..

Jaką funkcję pełni?

Peryfraza (omówienie) 6.. Poszukajcie takich tematów, porozmawiajcie, jak odwołać się do "Trenów".. Wypisz z podanego fragmentu epitety: ( 3 pkt. ). Resztę poznamy w następnych artykułach z cyklu.. Hiperbola (wyolbrzymienie) 4.. Alegoria- jest to metafora, której znaczenie odczytujemy w sposób jednoznaczny dzięki znajomości tradycji kulturowej, religijnej, literackiej np.: lis - spryt, chytrość.. 2.16. w onej dawnej swej całości - z duszą i ciałem.. 3. nad wszystki nieba - czyli do najwyższego nieba: Kochanowski odwołuje się tu do ówczesnych wyobrażeń, zgodnie z którymi kosmos składa się z dziesięciu nieb (sfer niebieskich), nad którymi znajduje się mieszkanie Boga, aniołów i wybranych.. Powtórzenie 7.. Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to te dodatkowe materiały .Plastyczność przekazu wzmacnia też jeden z najprostszych środków stylistycznych - epitety takie jak: "drogie pieniądze", "pod dachem złoconym" czy "Nieszcześliwy (.). człowiek".. Utwór ukaże wtedy nam swoje prawdziwe oblicze.Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.1..

Tren XW utworze występuje wiele środków stylistycznych.

Tren - pojęcie gatunkowe (odwołanie się do wcześniejszego zadania domowego) 3.. Utwór ukaże wtedy nam swoje prawdziwe oblicze.1.. Epitety: „oliwka mała", „wysokim sadem", „macierzyńskim śladem", „ostre ciernie", wyrażają uczucia ojca - miłość do małego, bezbronnego dziecka.ŚRODKI STYLISTYCZNE.. Gdzie to konieczne, dodajemy do zadań omówienia.Środki stylistyczne albo inaczej środki artystycznego wyrazu mają na celu wywołanie określonego efektu u odbiorcy.. Analiza środków stylistycznych ich funkcji w Trenach: VII, VIII, X, V Środki stylistyczne w „Trenach": Podaj definicję i odnajdź podane środki stylistyczne w „Trenach" (zapis) · Zdrobnienia · Kontrast · Pytania retoryczne · Apostrofa .Zestawy zadań przygotowane przez Instytut Badań Edukacyjnych z języka polskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii, które mogą być przydatne na zajęciach z tych przedmiotów.. np. wielki jak dąb, splecione ręce jak bukiety róż.. Lasy płonęły - a oni na szyjach splatali ręce jak bukiety różTren X Ten utwór nie jest objęty majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać.. np. "Iliadzie " lub "Trenach" KochanowskiegoMETAFORA (przenośnia) - jest ona zespołem słów, w którym znaczenie jednych zostaje niejako przeniesione na znaczenie pozostałych; znaczenie przenośne jest różne od dosłownego, np.: „Noszę w sercu Twój obraz" „Góry jak stada szarych, nieruchomych słoni" „Uroda życia" METAFORA poetycka potoczna np.: „gwiazdy .Środki stylistyczne - środki używane w szeroko pojętej sztuce, mające na celu wywołanie u odbiorcy pożądanych emocji, środki artystycznego wyrazu, do których zaliczamy: alegoria aliteracja2..

Wszystkie występujące w obu ...To tylko kilka środków stylistycznych z ich szerokiej gamy.

; Metonimia - inaczej mówiąc zamiennia - polega na użyciu wyrazu pozostającego w związku z pojęciem, o które chodzi: Mówiono o Norwidzie, oprawnym we wstążki.Oczywiście mowa tutaj o tomiku poezji autorstwa Norwida.Kompozycja Trenów oparta jest na wprowadzeniu części składowych klasycznego epicedium, które składa się z kilku kolejnych ogniw.. od Justyna10019 29.02.2012 Zaloguj się by dodać komentarz Odpowiedź .Nie wystarczy jednak wtedy stwierdzenie, że „autor użył w tekście wielu środków stylistycznych: epitetów, metafor i symboli".. Zdrobnienie 11.. Wymieńcie się skojarzeniami, omówcie wybrane motywy; b) tematów, do których można wykorzystać "Treny".. Personifikacja (uosobienie) 10.. Jaki jest dominujący środek stylistyczny w wierszu?. 18. mara nikczemna * - złudne widziadło, zjawa.. Środki stylistyczne.. Porównanie 3.. Tren VII stanowi comploratio, czyli opłakiwanie, które „przede wszystkim miało ukazać ogromny żal (luctus)" (Janusz Pelc).. Dlaczego podmiot liryczny wylicza wszystkie zaświaty w poszukiwaniu Urszuli?. ANAFORA - powtórzenie tego samego słowa lub zwrotu na początku kolejnych segmentów wypowiedzi - Przykład: „myśli o duszy tkliwe .Taki np. Heliogabal, w którego cieniutkich żyłach płynęła krew syryjska, w r. 219 n. e. sprowadził do Rzymu kamiennego fetysza boga słońca, Baala, i kiedy w uroczystej procesji niesiono tę wschodnią świętość, posągi wszystkich bogów Rzymu szły za nią niby orszak służby..

Zarówno w „Trenie X" jak i w „Kocie w pustym mieszkaniu" tropów stylistycznych użyto stosunkowo niewiele.

Podstawowymi ze środków stylistycznych użytych w „Trenie X" Jana Kochanowskiego są pytania retoryczne.Synekdocha - to tzw. ogarnienie, czyli nazwanie zjawiska lub przedmiotu poprzez nazwanie jego części, np.żołnierz polski zamiast armia polska.. Onomatopeja (dźwiękonaśladownictwo) 8.. * Czas: 45 minut Cele edukacyjne: utrwalenie pojęć: porównanie, epitet, metafora, personifikacja, rym wyszukiwanie środków stylistycznych w tekście Dział programu realizowanego: lekcja .. Ogień Westy po dawnemu płonął w czcigodnej świątyni.Tworząc „klucz", niezbędny do napisania wypracowania maturalnego, należy odnaleźć w tekście kilka rzucających się w oczy środków stylistycznych oraz określić ich funkcje, czyli odpowiedzieć na pytanie: co chciał osiągnąć autor, stwarzając to porównanie, epitet czy przenośnię.Porównanie- rodzaj figury stylistycznej polegający na skomponowaniu słów w celu uwydatnienia podobieństw.. Dla poćwiczenia zostawiam wam przepiękny wiersz Zbigniewa Herberta Dwie Krople.. Pogrążony w żalu podmiot liryczny w „Trenie IX" neguje ideały swoje i swojej epoki.Nasz przekaz możemy urozmaicić poprzez zastosowanie różnorodnych środków językowych.. AntytezaSprawdzian - środki stylistyczne Grupa A 1.. Jakie elementy wiersza świadczą o zwątpieniu podmiotu lirycznego?Autor konspektu: Ewa Jakubiak - Szydłowska Temat: „Słońce spuściło głowę, obłok zasunęło" - powtórzenie wiadomości o środkach stylistycznych na podstawie fragmentu „Pana Tadeusza".. Do najczęściej stosowanych należą: 1.. W poezji dominują metafory czyli przenośnie, bo przecież o emocjach i przeżyciach trudno mówić wprost.ROLA inaczej.FUNKCJA tych środków stylistycznych.. EPITET-pełni rolę [funkcję] poetycką, ozdabiającą wyrazy.wzbogaca wypowiedź.to znaczy, że pomaga poecie dokładnie opisać rzeczywistość.a czytelnikowi pomaga w bogatym wyobrażeniu sobie tego, o czym poeta napisał i na co chciał zwrócić uwagę PORÓWNANIE-rolą, funkcją porównania jest to,.że uwydatnia .W tym utworze poeta mówi do Orszulki „Gdzieśkolwiek jest, jesliś jest", stawiając pod znakiem zapytania życie pozagrobowe, a co za tym idzie podwaliny religii chrześcijańskiej.. Spróbujcie odnaleźć w nim opisane wyżej środki stylistyczne.. Tren VII pisany jest stychicznym sylabowcem nieregularnym, w którym przeplatają się wersy trzynastozgłoskowe (7+6) z .Środki stylistyczne 1.. Środki stylistyczne - inaczej środki dekoracyjne, figury stylistyczne, środki artystyczne i wiele innych… Wszystkie te określenia oznaczają jedno - określają poszczególne elementy wypowiedzi (najczęściej w formie liryki) oraz określają ich funkcje..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt