Nazwiska obce w liczbie mnogiej




Przykład: Nowak - Nowakowie - zapraszam Państwa Nowaków; Nazwiska mające formę przymiotnikową (jakby odpowiadało na pytanie „jaki") w liczbie mnogiej kończą się na -i/-y i .Nazwiska męskie zakończone w liczbie pojedynczej na spółgłoskę w liczbie mnogiej otrzymują końcówkę ‑owie.. Nazwiska zakończone na spółgłoskę odmieniają się jak polskie imiona i rzeczowniki pospolite żywotne zakończone na te spółgłoski, np.Jak należy odmieniać nazwiska Wrona, Orzech, Klósek, Świder w liczbie mnogiej?. Nazwiska zakończone w mianowniku liczby pojedynczej na spółgłoskę oraz na samogłoski -a, -e, -o odmieniają się jak rzeczowniki: Pakuła: zapraszamy Państwa Pakułów.. Nazwisko Sierpień odmienia się więc w liczbie mnogiej następująco: M. Sierpniowie, D. Sierpniów, C. Sierpniom, B. Sierpniów, N. Sierpniami, Msc.. Nazwiska o formie przymiotnikowej otrzymują końcówkę i/y oraz odmieniają się jak przymiotniki: Kowalski: zapraszamy Państwa Kowalskich3.. Podobnie odmieniają się nazwiska obce zakończone w wymowie na -e , lecz pisane przez -é , -ée ,W liczbie mnogiej nazwiska odmieniają się według rzeczownikowego wzoru deklinacyjnego męskoosobowego.. — nazwiska o formie przymiotnikowej otrzymują w mianowniku liczby mnogiej końcówkę -i albo -y i odmieniają się według modelu przymiotnikowego.W liczbie mnogiej pozostają w zasadzie nieodmienne..

7.Nazwiska w liczbie mnogiej.

W liczbie mnogiej: Sydatkowie, Sydatków, Sydatkom, z Sydatkami, o Sydatkach.W przypadku nazwisk zakończonych na -ąb, -ęł, -oł odmiana, podobnie jak w liczbie pojedynczej, także ma 2 wzorce (np. Koziołowie a Kozłowie).. • W liczbie mnogiej nazwiska pochodzenia angielskiego i francuskiego, które kończą się na spółgłoskę, -y po samogłosce i -e nieme, odmieniają się jak polskie nazwiska kończące się spółgłoską.W przypadku wątpliwości, jak powinny brzmieć odmienione nazwiska w liczbie mnogiej - można przywołać odmianę rzeczowników osobowych, posiadających takie samo zakończenie (np. nazwisko zakończone na - ek odmienia się jak np. bratanek ; nazwisko zakończone na -us jak np. wiarus ; a nazwisko zakończone na -er jak np. fryzjer ).Co się tyczy nazwisk Dudka i Dudek, to istotnie w l. mn.. Nazwiska obce na -er są odmieniane najczęściej z zachowaniem samogłoski e, np. Hitler - Hitlera, Fiszer - Fiszera, Weber - Webera.Imiona.. Nazwiska męskie polskie i obce zakończone na -a odmieniają się w liczbie pojedynczej według deklinacji żeńskiej, np. Kapusta, Kapusty, Kapuście; Gambetta, Gambetty, Gambetcie; Zola, Zoli, Zoli.. przyjmuje formy Cukierów lub Cukrów..

").Nazwiska w liczbie mnogiej.

Niektóre źródła podają, że tylko jedna z nich jest poprawna, inne uznają obie.. Do tej grupy należy nazwisko Cukier, które w B. l.mn.. W liczbie mnogiej natomiast odmieniają się według deklinacji męskiej, np.W liczbie mnogiej nazwiska takie odmieniają się według wzoru odmiany męskich rzeczowników osobowych, np. Langowie, Lindowie , Langów , Lindów , Langom, Lindom.. czego?dudka, a nie: dudeka).Inaczej cała rzecz się przedstawia, jeśli chodzi o nazwiska Janaszek i Janaszak.Odmiana nazwisk w liczbie mnogiej - zasady nazwiska zakończone w mianowniku na spółgłoskę lub samogłoskę -a, -e, -o odmieniają się jak rzeczowniki np. Nowak - zapraszam państwa Nowaków.W liczbie pojedynczej mają zatem odmianę rzeczownikową żeńską (odmieniają się jak rzeczowniki żeńskie), a w liczbie mnogiej odmianę rzeczownikową męskoosobową (odmieniają się jak rzeczowniki męskoosobowe).. W Bierniku będzie to końcówka -ów, np. Zienkiewiczów, Zarębów.. W wielu wypadkach na bazie formy mianownika liczby mnogiej nie można odtworzyć formy podstawowej nazwiska, np. nie wiadomo, czy państwo Stańkowie noszą nazwisko Staniek, Stańka czy Stańko.. Nazwiska w liczbie mnogiej, oznaczające małżeństwa, rodzeństwa itp. odmieniają się tak samo, jak rzeczowniki pospolite (osobowe) o takim samym zakończeniu (Zemanek jak np. kochanek, Fus .Byłabym wdzięczna za podanie poprawnych form w dopełniaczu, celowniku w liczbie pojedynczej i w mianowniku liczby mnogiej..

W bierniku liczby mnogiej otrzymują końcówkę „ów".

W przypadku nazwisk o formie przymiotnikowej .Nazwiska męskie.. Nazwiska zakończone w mianowniku liczby pojedynczej na spółgłoskę oraz naNazwy własne, w tym również nazwiska, także się odmieniają, z wyjątkiem pewnych nazw pochodzenia obcego, których budowa na odmianę nie pozwala.. W mianowniku liczby mnogiej przybierają one końcówkę ‑owie, a w przypadkach zależnych odmieniają się analogicznie do rzeczownika psycholog.W liczbie mnogiej pozostają w zasadzie nieodmienne.. Jeśli gośćmi na przyjęciu mają być Państwo Maria i Jan Kot na .Nazwiska męskie zakończone w liczbie pojedynczej na spółgłoskę w liczbie mnogiej otrzymują końcówkę ‑owie.. Na pewno nie Wrony, Orzechy, Klóski (to osobliwa ortografia, ale możliwa w nazwiskach; wyrazy pospolite kluska , klusek pisze się przez „u"), Świdry , co się czasem słyszy (czyżby pod wpływem formy Paździochy z serialu „Świat według Kiepskich?. W Republice Czeskiej, nazwy są po prostu znane jako Jmena ( „imiona") lub, jeżeli z kontekstu nie wynika to, křestní Jmena ( „Chrzest") nazwy.. Nazwiska zakończone w mianowniku liczby pojedynczej na spółgłoskę oraz na samogłoski -a, -e, -o, w mianowniku liczby mnogiej otrzymują końcówkę-owie i odmieniają się jak rzeczowniki..

W mianowniku liczby mnogiej uzyskują one końcówkę ‑owie.

Sierpniach.. Forma liczby pojedynczej jest jméno.Generalnie dana nazwa może mieć chrześcijańskich korzeni lub tradycyjne słowiańskie pochodzenie przedchrześcijańskich (np Milena, Dobromira, Jaroslav, Václav, Vojtěch).Odmiana nazwiska na zaproszeniu.. Typ 1: nieodmienne Nazwiska zakończone dźwiękiem, którego w polszczyźnie nie ma, np. podobnym do -ła: Dubois[wym.Dib ła], Maurois [wym.Mor ła], Benoit[wym.. Narzędzie dla uproszczenia wyświetli tylko jedną z poprawnych odmian.Nazwisko brzmi dziwnie już w mianowniku, ale sama odmiana jest łatwa.. Nazwisko Szeja się odmienia, wzorcowo zatem będzie: D. Anny Szei, C. Annie Szei, B. Annę Szeję, N. Anną Szeją, Ms. Annie Szei.Nazwiska zakończone na spółgłoskę lub na samogłoski -a, -e, -o w liczbie mnogiej kończą się na -owie i odmieniają się podobnie do rzeczowników.. Nazwiska męskie polskie i obce zakończone na -a odmieniają się w liczbie pojedynczej według deklinacji żeńskiej, np.a) Nazwiska Anglików zakończone na -i są z reguły pochodzenia włoskiego i odmieniają się tak jak podobne nazwiska włoskie b) W liczbie mnogiej nazwiska zakończone na -y, -i, -ie występują zwykle z imionami, nazwami, tytułami — toteż nie są odmieniane, np. bracia Kennedy (ale też wyjątkowo: o Kennedych), o państwu Murphy.. Nazwiska w formie żeńskiej oczywiście nie odmieniamy.. Uwaga 4: jeśli zarówno imię, jak i nazwisko .Wzorcowa odmiana podanych nazwisk w liczbie mnogiej jest następująca: 1) Szprada, M. Szpradowie, DB.Szpradów, C. Szpradom, N. Szpradami, Ms. Szpradach.W połączeniu z imionami najlepiej używać formy Jan i Maria Szpradowie, w praktyce często używa się konstrukcji z nazwiskiem w mianowniku liczby pojedynczej: Jan i Maria Szprada (dzięki temu nie ma wątpliwości co do formy .- Istnieją nazwiska, które w Bierniku liczby mnogiej mogą przyjmować dwie formy.. Risze lie]; Nazwiska zakończone dźwiękiemspotykanym wprawdzie w języku polskim, ale tylko na pocz ątku i w środku wyrazu, np.. Nazwisko męskie odmieniamy tak, jak zostało napisane: Sydatk, Sydatka, Sydatkowi, z Sydatkiem, o Sydatku.. Nazwiska obce na -er są odmieniane najczęściej z zachowaniem samogłoski e, np. Hitler - Hitlera, Fiszer - Fiszera, Weber - Webera.W liczbie mnogiej nazwiska takie odmieniają się według wzoru odmiany męskich rzeczowników osobowych, np. Langowie, Langów, Langom, Langów.. nie ma różnicy: mówi się i pisze państwo Dudkowie.Nie jest możliwa forma Dudekowie od nazwiska Dudek, gdyż samogłoskę -e zawsze się opuszcza, jeżeli nie ma jej w odmianie równobrzmiącego rzeczownika (dudek kogo?.



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt