Stosunek inteligencji do chłopów w weselu




Sam ślub poety i prostej chłopki stanowi najgłębszy wyraz tej tendencji.Inteligencja w Weselu: a) czuje się lepsza niż chłopi b) nie zna kalendarza prac rolników c) wszystkie odpowiedzi są poprawne d) tak naprawdę nie interesuje się sprawami chłopówJAK WYGLĄDAJĄ STOSUNKI INTELIGENCJI I CHŁOPÓW W „WESELU" WYSPIAŃSKIEGO?. Jego zdaniem konieczne do tego jest także przymierze szlachty z chłopami, którzy stanowią wielką siłę, jednak trzeba nią mądrze zarządzać.W słowach tych zawarł krytykę polskiej inteligencji, oderwanej od rzeczywistości.. Przebywający na weselu w Bronowicach artyści krakowscy mają do chłopów stosunek ambiwalentny.Wyspiański surowo ocenia w swoim utworze dwie najliczniejsze warstwy społeczeństwa polskiego: inteligentów i chłopów.. Postać ta symbolizuje historię wzajemnej nienawiści chłopów i szlachty.Wieś ukazana w „Weselu" nie jest ukazana jedynie w myśl chłopomańskiej mody, ponieważ poza zachwytami nad jej powierzchownym pięknem, znajdziemy w utworze również krytykę małostkowości chłopów, pogoni za pieniądzem, a przede wszystkim pijaństwa.. Fascynuje ich prostota ludu, krzepa, zdrowie, radość życia, tradycje, ale w rzeczywistości panowie z miasta niewiele wiedza o chłopach i ich życiu, nie znają sie na pracach polowych.Radczyni choć uczestniczy w weselu, to gardzi jego uczestnikami..

Zbliżenie inteligencji do chłopów jest powierzchowne.

Nie rozumieją życia wsi, nawet nie wiedzą jakie prace odbywają się na wsi np.Stosunek Pana Młodego do chłopów jest generalnie pozytywny, niemniej dla niego życie na wsi to zupełnie nowe doświadczenie.. Zaznacza, że po zjednoczeniu sił mogliby działać w imię dobra ojczyzny.. W XIX wieku w polskim narodzie powszechne było przekonanie o przewodniej roli szlachty, które .Scharakteryzuj inteligencję chłopów w "Weselu" S.Wyspiańskiego 3.W "Weselu" ukazana została jako żydowska emancypantka, oczytaną, inteligentną ("zna cały Przybyszewski").. "Wesele" jest dramatem o Polsce i Polakach.. Bronowicka chata podobnie jak Soplicowo w "Panu Tadeuszu" jest symbolem Polski.Charakterystyka bohaterów Postacie realistyczne: Gospodarz - Włodzimierz Tetmajer, malarz, mieszkaniec Bronowic, żonaty z chłopką, Anną Mikołajczykówną (siostra Panny Młodej).. Pan Młody nie gardzi chłopami, ale traktuje ich jako coś nowego, nowe doświadczenie w życiu.Możemy zastanowić się czy w dzisiejszych czasach istnieją podziały społeczne tożsame z opisanymi w Weselu.. Jednym z nich są różnice wynikające ze statusu majątkowego.Chłopi są krytycznie nastawieni do inteligencji, ale wiedzą, że bez porozumienia obu stanów nie uda się wywalczyć niepodległości.. Pan Młody odnalazł tu żywą urodę, odnajduje tu życie, spontaniczność, chodzi mu głównie o wygląd..

Istotę spojrzenia inteligencji na lud jest w „Weselu" wszechobecna chłopomania.

Myślę, że w stosunku do ówczesnych czasów różnice społeczne uległy zatarciu.. Przywołuje postać Głowackiego, na poparcie swej tezy - Czepiec odwołuję się do historii by dowieść, że w żyłach chłopów od zawsze płynie waleczna krew.Branicki stanowi symbol nieprzygotowania inteligencji do realnego sojuszu z ludem.. Utwierdza nas w tym, że ich "zmysły drażni" pamięć o rzezi galicyjskiej, a te wspomnienia odbijają się negatywnie na całym środowisku inteligencji.. Popadają w modę chłopomanii.. Upiór - Jakub Szela - objawia się Dziadowi.. Jednak wiedzą oni również o tym, że i chłopi pragną wolnej Polski, a ich siła przyda się do zorganizowania ataku na zaborców.. Jedyną osobą, .Wyspiański poddaje w swoim dramacie ocenia obie warstwy społeczne: chłopów, inteligencję, po pierwsze wydobywając z ich dusz to co prawdziwe, po drugie stawiając przed możliwością wspólnego czynu.. Zauważa to Czepiec: „Pon się boją we wsi ruchu./ Pon nos obśmiewajom w duchu".. Obraz inteligencji: Zachwycają się wsią, przyrodą, wiejską ciszą, strojami, obyczajami, ale są to tylko zachwyty pozorne.. Jednakże okazuje się to niemożliwe: chłopi nie przygotowali się do czynu, inteligencja również zawodzi.Wyspiański pokazał w „Weselu", że jeśli inteligencja się nie otrząśnie z marazmu, to Polska nigdy nie odzyska niepodległości..

W Weselu Stanisław Wyspiański poddaje krytyce inteligencję i chłopów.

Doświadcza tego Jagna, a słowa Antka: W gro…Wszak w Galicji pańszczyzna, a więc w istocie niewola chłopów, została zniesiona dopiero w 1848 roku, więc lud miał powody, aby z podchodzić do "panów" ze dużą dozą nieufnością, a nawet skrywaną nienawiścią.. Ocena chłopów jest łagodniejsza.. To właśnie do niego przybywa Wernyhora, aby przekazać "Rozkaz-Słowo" i "pomówić o Przymierzu" (zespoleniu chłopów i inteligencji w walce o niepodległość).jeden Sas, a drugi w las".. Inteligencja.. Słychać to w słowach Czepca, który jest największym krytykiem mieszczan w Weselu:Z „Wesela" wyłania się obraz chłopów „skłonnych do bitki i wypitki".Są oni zapalczywi, uparci i kierują się własnym rozumem, choć jednocześnie wykazują się dobrymi chęciami.. Jest to grupa wewnętrznie zróżnicowana, o ukształtowanej świadomości narodowej, lecz potrzebują odpowiedniego przewodnictwa, które utwierdziłoby ich w tej świadomości.Z kolei Poeta - Kazimierz Przerwa-Tetmajer ukazuje obawy w stosunku do chłopów.. Wykorzystując poniższe fragmenty oraz opierając się na znajomości całego utworu, odczytaj społeczną wymowę sztuki Stanisława Wyspiańskiego.. Zwraca uwagę na ubiór panny młodej.Charakterystyka inteligencji w „Weselu" Tym, co od pierwszego dialogu charakteryzuje inteligencję w utworze jest poczucie wyższości nad chłopami..

Lekceważą chłopów, gardzą nimi, są przekonani o swojej wyższości.

charakterystyka inteligencji i chłopstwa w Weselu.Nie traktują chłopów godnie.Bronowicka chata stałą się miejscem, w którym jednego wieczoru spotkała się krakowska inteligencja z niewykształconymi chłopami.Obraz chłopów i inteligencji oraz ich wzajemne stosunki w ,,Weselu" Zachwycają się wsią, przyrodą, wiejską ciszą, strojami, obyczajami, ale są to tylko zachwyty pozorne.„Wesele" - obraz inteligencji Przedstawiciele inteligencji zgromadzeni na bronowickim weselu zostali ukazani jako grupa hermetyczna, niechętna ludowi, mająca do niego dystans i traktująca z wyższością chłopów.. Pan Młody zdecydował się ożenić z chłopką, ale nie ma pojęcia jak żyje się na wsi i jakie wartości są najważniejsze dla chłopów.Stosunek inteligencji do chłopów w "Weselu" Stosunek przedstawicieli inteligencji do chłopów Zwracanie uwagi na piękno zewnętrzne.. To przecież Jasiek zgubił złoty róg, gdy schylał się po czapkę.Przedstawione w dramacie wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny stało się doskonałą okazją do analizy sposobów postrzegania wsi przez inteligentów.. Chłopi natomiast pod żadnym pozorem nie czują się gorsi od ludzi z miasta.Nie można jednoznacznie określić czy należy do inteligencji czy też do chłopstwa, jednakże jedynie on, z całego towarzystwa znajdującego się na weselu, zna spojrzenie jednej i drugiej strony oraz ich wzajemny stosunek do siebie.. Wielu z nich nie ukrywa, że nie bawią się najlepiej na weselu i są w Bronowicach jedynie z obowiązku.Świadomość doznanych ze strony chłopów krzywd, nadal jest obecna w inteligencji.. Brak ocen „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to dramat symboliczno - fantastyczny, ale także realistyczny, pełniący funkcję dramatu narodowego i społecznego.. Bez zmiany nastawienia do siebie, nie ma szans na wspólne działanie.. Niechęć do siebie inteligencji i chłopów ma także podłoże historyczne, chodzi tu nie tylko o rzeź galicyjską, ale także wyzysk chłopów w okresie pańszczyzny.. Włodzimierz Tetmajer, czyli Gospodarz, który od 10 lat mieszka na wsi, żyje między chłopami, traktuje .Charakterystyka chłopów w Weselu Wyspiańskiego: interesują się kwestiami politycznym; są patriotami i mają wolę walki narodowowyzwoleńczej (Czepiec przypomina o udziale chłopów w walkach w trakcie powstania kościuszkowskiego); są lepiej przygotowani do działania niż inteligencja, która nie chce objąć roli przywódczej;Inteligencja i chłopi w Weselu.. strona: 1 2 Szybki test: Chłopomania to: a) moda na stroje ludoweCzepiec i Dziennikarz w Weselu Stanisława Wyspiańskiego.. W chwili wielkiej szansy dziejowej, inteligencja zawiodła, a chłopi nie dorośli do tak poważnego zadania.. Dialog Czepca z Dziennikarzem pokazuje prawdę o polskim społeczeństwie.Zarzuca inteligencji obawę przed przejęciem przywództwa nad polskimi chłopami, ciągle gotowymi do walki..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt